banner493

İlk sınav 20 Haziran’da

Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu sınav tarihlerini açıkladı

İlk sınav 20 Haziran’da
banner432

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, kamuoyunda merakla beklenen merkezi sınavlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Çavuşoğlu, Kolej Giriş Sınavlarının ikincisini (KGS 2) 20 Haziran 2020 Cumartesi günü yapmayı planladıklarını açıkladı.
Bakan Çavuşoğlu, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi (BEAL) ve 20 Temmuz Fen Lisesi Yerleştirme sınavınınsa 4 Temmuz 2020 Cumartesi günü yapılacağını kaydetti.
Nazım Çavuşoğlu, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Giriş Sınavlarının da 6 – 7 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılmasının kararlaştırıldığını belirtti.

Kolej Giriş Sınavları
Çavuşoğlu’nun şu açıklamada bulundu:
Kolej Giriş Sınavı’nın yapılması yönünde ki hazırlık tamamlandı. Buna göre, içinde bulunduğumuz süreçte bir değişiklik olmaması halinde, KGS 2 sınavını 20 Haziran 2020 Cumartesi günü yapmayı planlıyoruz.
Bu çalışmalar yapılırken, öğrencilerimizin, ailelerinin, görev alacak öğretmen ve çalışanlarımızın sağlıklı koşullarda görev yapmalarını sağlayacak düzenlemeleri de göz önünde tutacağız. Örneğin, KGS 1’de her sınıfta 25 öğrenci sınava girerken KGS 2’de her sınıfta sosyal mesafe kriterini gözeterek en çok 12 öğrenci yer alacaktır. Sınav merkezlerinde aşırı derecede kalabalık oluşmasını önlemek adına her merkezde en çok 250 öğrenci sınava alınacaktır. 
Matematik Dersinde: KGS 2 kapsamında yer alan 15 konu başlığından 3 tanesi derslere ara verilen tarihe kadar işlendiğinden, sadece o konular kapsama alınmıştır. Bununla birlikte sınavın birinci aşamasında öğrencilerin sorumlu tutulduğu 11 konu başlığından da 3 tanesi kapsama dahil edilmiştir.
Türkçe Dersinde: KGS 2 kapsamında yer alan 8 konu başlığından 3 tanesi ile birlikte, KGS 1 kapsamında yer alan 13 konu başlığından 5 tanesi kapsama dahil edilmiştir.
Fen ve Teknoloji Dersinde: KGS 2 kapsamında yer alan 3 konu başlığından 1 tanesi, KGS 1 kapsamından da 1 konu başlığı kapsama dahil edilmiştir.
Sosyal Bilgiler Dersinde; KGS 2 kapsamında yer alan 3 konu başlığından 1 tanesi, KGS 1 kapsamından da 1 konu başlığı kapsama dahil edilmiştir.
İngilizce Dersinde: KGS 2 kapsamında yer alan 4 üniteden sadece 5. Ünite, KGS 1 kapsamından da 4. ünite kapsama dahil edilmiştir.
Bu çalışma yapılırken öncelikli olarak öğrencilerin en son öğrendiği konular değerlendirilmiş ve kapsama dahil edilmiştir. Ayrıca konuların bütünlük takip etmesine de azami dikkat gösterilmiştir.

BEAL- 20 Temmuz Fen Lisesi yerleştirme sınavı
Daha önce 27 Haziran 2020 Cumartesi günü yapılması planlanan Bülent Ecevit Anadolu Lisesi ve 20 Temmuz Fen Lisesi Yerleştirme sınavını da Aynı tarihte YKS sınavı olması hasebiyle 4 Temmuz 2020 Cumartesi gününe ertelenmiştir.
Bu sınavla ilgili olarak da eğitime verilen ara çerçevesinde düzenlemelere gidilerek konuların kapsamı yeniden düzenlenmiştir. Sınavla ilgili detaylar, hazırlanacak kılavuz ile kamuoyu ve öğrencilerimizle 7 Mayıs 2020 Perşembe günü paylaşılacaktır.

KGS sınavları için öngörülen sağlık tedbirleri yerleştirme sınavları için de geçerli olacaktır. Bunun yanında öğrencilerimiz yerleştirme sınavlarına yönelik başvurularını da 1 – 5 Haziran 2020 tarihleri arasında online (çevrimiçi) olarak bakanlığımızın web sayfasında verilecek adresten yapabilecekler ve kurulacak whatsapp destek hattından sınavla ilgili destek alabileceklerdir.

Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi giriş sınavı
Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Giriş Sınavlarının da 6 - 7 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılması planlanmıştır. Bu sınavla ilgili kılavuzumuz da 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü öğrencilerimiz ve halkımız ile paylaşılacaktır.”

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner468

banner460