banner564
banner556

Maske takmak zorunlu

51 gün aranın ardından birçok iş yerinin hizmetlerine yeniden başlamasıyla, çarşıda ve trafikte hareketlilik gözlemleniyor

Maske takmak zorunlu

KKTC’de geçtiğimiz pazartesiden itibaren başlayan kısmi normalleşme, koronavirüs salgınına karşı önlemleri elden bırakmadan sürüyor.
Ülke genelinde 51 gün aranın ardından pazartesi birçok iş yerinin hizmetlerine yeniden başlamasıyla, çarşıda ve trafikte hareketlilik gözlemleniyor.
Haftalardır sınırlı şekilde sokağa çıkabilen halk, acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere kısmi normalleşmeyle daha çok dışarda görülüyor.
Dünyada 4 milyon kişiyi etkileyen salgına karşı alınan önlemler çerçevesinde okullar ve iş yerleri uzun süre kapalı kalan KKTC’de, pazartesiden itibaren kısmi sokağa çıkma yasağı ve şehirler arası seyahat yasağı kaldırılmıştı. 
Akşamları 21.00’den sabah 06.00’ya kadar ve pazar günleri gün boyunca sokağa çıkma yasağı ise devam ediyor. Sokağa çıkanların maske takma zorunluluğu var. 
Pazarları sadece süpermarket, kasap, eczane ve benzin istasyonuna gitmek ve acil sağlık ihtiyaçları çerçevesinde için sokağa çıkılabilecek, bunun dışında sokağa çıkmak yasak…

Paket servis pazartesi başlayacak
Restoran, pastane, kafe ve büfeler çalışanlarına Sağlık Bakanlığı’nın talep ettiği testleri yaptırmak kaydıyla 11 Mayıs Pazartesi paket servis ve yerinden gidip alma hizmeti başlatacak.
Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, açılan iş yerlerinin ve sektörlerin uyması gereken kurallarla ilgili genelge yayımladı. Kurallara uymayan ve ihlal eden iş yerleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kapatılma ve/veya para cezasına çarptırılıyor.

İş yerlerindeki tedbirler denetlendi
Öte yandan Çalışma Dairesi müfettişleri, denetim yaptığı 52 iş yeri ve inşaat şantiyesinin Covid-19 tedbirlerine uyduğunu tespit etti, dezenfektan ve maske eksiği olan birkaç iş yerine eksiklerini tamamlaması için uyarı verdi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472