Meral Akıncı'ya Onkoloji Servisi’nde 9 hastanın 60 eserinden oluşan sergi hakkında bilgi verildi

Hepsi duygu dolu

Meral Akıncı'ya Onkoloji Servisi’nde 9 hastanın 60 eserinden oluşan sergi hakkında bilgi verildi

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Merkezi’nde tedavi gören hastaların resimlerinden oluşan sergiyi ziyaret etti.

Yapılan açıklamaya göre Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Merkezi hekimlerinden Dr. Özlem Gürkut, Meral Akıncı’ya eşlik ederek, 9 hastanın 60 eserinden oluşan sergi ve eserlerin hikayeleri hakkında bilgi verdi.
Kanser tedavisi sırasında uğraşı terapilerini hastalara her zaman söylediklerini, müzik ve resim gibi sanata yönelerek o stresli zamanlarının daha rahat atlatmalarına olanak sağlandığını belirten Gürkut, tedavi olan hastalar arasında resim yapanlar bulunduğunu, bunlardan birinin de Filistin kökenli genç bir hasta olduğunu anlattı.
Filistin kökenli bir ailenin kızı olan bir hastanın yatağında resim çizdiğini, bir gün kendisine “Bu resimleri bir gün sergileme hayalim var” dediğini aktararak, sergi fikrinin o zaman kafasında oluştuğunu anlatan Dr. Özlem Gürkut, resim çizen diğer hastalara da çağrı yaptıklarını, Kanser Haftası nedeniyle farkındalık oluşturmak ve hastaların gözünden bakmak adına serginin hazırladığını söyledi.
Gürkut, serginin, hastanedeki rutin işleri aksatmadan açıldığını, her bir resmin öyküsü olduğunu kaydetti.

“Hastaların duygularına vasıta oldunuz”
Meral Akıncı, serginin açıldığını sosyal medyadan öğrendiğini belirterek, “O kadar mütevazı davrandınız ki, hastalarımızın duygularını, iç dünyalarını içten gelen bir enerji, içten gelen yaşam gücüyle aktarmalarına vasıta olarak bunları hayata geçirdiniz” dedi ve Gürkut’a teşekkür etti.
Meral Akıncı, merkezde tedavi gören hastaları da ziyaret ederek şifa diledi.
Sergi, 7 Nisan’a kadar Onkoloji Servisi’nde gezilebilecek. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER