Panel düzenlendi

Türk Tarih Kurumu, Lefkoşa’da Hala Sultan ve Kudüs’le ilgili iki sergi açtı

Panel düzenlendi
Rahme ÇİFTÇİOĞLU
Türk Tarih Kurumu, Lefkoşa’da Hala Sultan ve Kudüs’le ilgili iki sergi açtı, bu konuda bir de panel düzenledi.
Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde dün açılan “II. Uluslararası Hala Sultan’a Vefa” ile “100. Yılında Kudüs “sergilerinde ve panelde, Hala Sultan’ın ve Kudüs’ün İslam için önemine işaret edildi.
19 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek “II. Uluslararası Hala Sultan’a Vefa Sergisi” ile “100. Yılında Kudüs Sergisi”nin açılışında ilk sözü Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter aldı.
Hala Sultan Camii İmamı ve Din İşleri Başkanlığı Güney Kıbrıs Temsilcisi Şakir Alemdar ile Din İşleri Başkan Yardımcısı Mustafa Küçük de açılışta birer konuşma yaptı. Etkinliğe, Türk Tarih Kurumu'ndan yetkililer de katıldı.
Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Hala Sultan hakkında söylenecek, ders ve örnek alınacak çok şey olduğunu ifade etti.
Kudüs’le ilgili de konuşan Benter, Kudüs’ün 3 büyük dinin saygı duyduğu bir şehir olduğunu kaydederek, “Birimizle daha iyi nasıl geçinebiliriz, değişik düşünce, din ve milletlerden olan insanlar nasıl barış içinde yaşayabiliriz… Buralarda olanlardan ders almalıyız” dedi.
Hala Sultan Camii İmamı ve Din İşleri Başkanlığı Güney Kıbrıs Temsilcisi Şakir Alemdar, bu serginin ilkinin Ramazan ayında açıldığını anımsatarak, böyle etkinliklerin daha önce Kıbrıs’ta yapılmadığını söyledi, duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Din İşleri Başkan Yardımcısı Mustafa Küçük, Kudüs’ün bir asır önce huzurlu bir kent olduğunu kaydederek, “1917’den bu yana barışın sembolü olan bu güzel şehirde de etrafındaki coğrafyada da kan ve gözyaşı dinmedi” dedi.
Konuşmaların ardından panele geçildi. Panelde, Prof. Dr. Haşim Şahin ile Prof. Dr. İbrahim Benter konuşma yaptı. Etkinlik, resepsiyonla tamamlandı.
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2017, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER