banner564
banner556

Tıpkı AB gibi

Denktaş’ı ziyaret eden Kerkük heyeti, Türkçe konuşan tüm ülkelerin kendi içinde ortak ekonomik bir zemin oluşturması gerektiğine vurgu yaptı

Tıpkı AB gibi
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, ‘Kuzey Irak Referandumu-Türkmenler ve Kerkük’ paneline katılmak üzere KKTC’ye gelen Kerkük heyetini kabul etti.  
Partiden yapılan açıklamaya göre, DP Genel Merkez’de gerçekleşen görüşmede Irak Türkmen Milli Parti Kurucu Başkanı Dr. Muzaffer Arslan, Kerkük Kültür Derneği Başkanı, Gazeteci Dr. Şemsettin Kuzeci, Kerküklü Sanatçı Ömer Türkmenoğlu, KKTC Ülkü Ocakları Başkanı Fatih Arıcı ile KKTC Ahıska Türkleri Dernek Başkanı Hakan Uygun yer aldı.
Görüşmenin başında KKTC kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ı rahmetle anan heyet sözcüleri, Rauf Denktaş’ın Türk Dünyasının Liderlerinden biri olduğunun bilincinde olduklarını ve ondan aldıkları bilgi birikim ile bugünkü mücadelelerine şekil verdiklerini belirtti. 
“Yıllardır söylüyoruz, Türkçe konuşan tüm ülkeler kendi içinde, tıpkı AB’nin yaptığı gibi ortak ekonomik bir zemin oluşturmalı. Ancak bunu henüz başarmış değiliz” diyen da Denktaş, bu konuda bir birlikteliğin kendilerini daha güçlü kılacağına olan inancını dile getirdi. 
Türkiye Cumhuriyeti ve Anadolu halkının Türk devletlerine olan hassasiyetine dikkati çeken Denktaş, bu konuda heyete, “Tıpkı Kıbrıs Türk halkı gibi sizlerde Anadolu halkını yanınıza alın. Bizim bugüne kadar gücümüz Anadolu halkının bize yönelik hassasiyeti olmuştur” dedi. 
Görüşme sonunda Kerkük Kültür Derneği Başkanı, Gazeteci Kuzeci, DP Genel Başkanı Denktaş’a Kerkük Kalesi hatırası ve Irak Türkmen Bayrağı takdim etti. 

Denktaş’tan mega internet projesi
Öte yandan Serdar Denktaş, ülkedeki internet sorununun aşılması için partisinin “mega bir projeyi” hayata geçirmek için çalışmalar yaptığını açıkladı.
DP’den yapılan açıklamaya göre Denktaş “Amacımız kamu özel ortaklığı vasıtasıyla internet altyapısını en üst seviyeye çıkarabilmektir ve bunu başaracağımızdan ben eminim” ifadelerini kullandı.

Beşparmak Grubundan Denktaş’a ziyaret
Kıbrıs Rum tarafıyla yeni diyalog sürecinin, “iki devletin eşit statüleri zemininde alternatif işbirliği olasılıklarını ele alacak bir anlayışla” yapılmasını talep eden Beşparmak Düşünce Grubu, konuya ilişkin taleplerini içeren mektubu Demokrat Parti Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’a da iletti.
Bu amaçla Denktaş’ı parti genel merkezinde ziyaret eden Beşparmak Düşünce Grubu Genel Koordinatör Prof. Dr. Salih Saner, Hakkı Atun ve Hasibe Şahoğlu, mektubu takdim  etti.
DP’den yapılan açıklamaya göre, mektubu inceleyen Denktaş, Beşparmak Düşünce Grubu ile aynı hassasiyetleri taşıdığını kaydetti. 

Milletvekilleri, Surlariçini gezdi 
Demokrat Parti (DP) milletvekili adayları ise dün seçim çalışmaları çerçevesinde dün Lefkoşa Suriçi’ni ziyaret etti.
DP’den yapılan açıklamaya göre adaylar, esnafla sohbet etti, sorunları dinledi, projelerini anlattı.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2017, 12:47
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473