banner564

Akıncı’ya mektup sunuldu

Beşparmak Grubu, müzakerelerin kaldığı yerden devamının Rum tarafındaki statükoya hizmet edeceğini bildirdi

Akıncı’ya  mektup  sunuldu
banner598
Cumhurbaşkanı Akıncı, Beşparmak Düşünce Grubu üyeleri Prof. Dr. Salih Saner, Hakkı Atun ve Hasibe Şahoğlu’nu kabul etti.
   Cumhurbaşkanlığında saat 11.00’de gerçekleşen kabul yaklaşık bir saat sürdü.
Beşparmak Düşünce Grubu, Rum tarafı ile gelecekte yer alması olası herhangi bir diyalog veya temasın, ancak statükonun devamına hizmet edecek  "müzakerelerin bırakıldığı yerden yeniden devamı" şeklinde değil, Ada'da mevcut iki devletin eşit statüleri zemininde alternatif işbirliği olasılıklarını ele alacak bir anlayışla yapılması gerektiği görüşünü belirtti.
Beşparmak Düşünce Grubu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaret ederek, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili görüşlerini içeren bir mektup sundu.
Mektubun dağıtımı, Cumhuriyet Meclisi, Başbakanlık ve Başbakan Yardımcılığına da yapıldı.
Beşparmak Düşünce Grubu Koordinatörü Prof. Dr. Salih Saner imzasıyla kamuoyuyla paylaşılan mektupta,  Kıbrıs Türk halkının alternatifini güçlendirmek ve Rum tarafının yaratmaya çalıştığı oldu-bittileri dengelemek amacıyla atılabilecek adımlara da değinildi.   
Mektupta, Cumhurbaşkanı Akıncı’dan, KKTC devletinin alt yapısının ve ekonomisinin iyi yönetimiyle birlikte saygınlığının artırılmasına yönelik adımlar atması talep edildi.
KKTC’nin gücünü artırıcı ve Rum tarafının gücünü dengeleyici stratejik girişimler ve projeler üzerine odaklanılması gerektiği kaydedilen mektupta, irade, planlama ve zaman gerektiren bu hedeflerin gerçekleşebilmesi için her aşamada TC yetkilileriyle yakın temas, istişare ve işbirliği içinde olunması gerektiğine vurgu yapıldı.
Beşparmak Düşünce Grubu ayrıca, Rum tarafıyla herhangi bir temas veya işbirliği olasılığının değerlendirilmesi sürecinde Cumhurbaşkanlığı'nın yanı sıra, KKTC Meclisi ve Hükümetinin de muhakkak devrede tutulması, atılacak tüm adımların ve alınacak önemli kararların mümkün olan en yüksek derecede ortak akılla alınmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2017, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474