Erken tanı önemli 

Sağlık Bakanlığı Ekim ayı boyunca “meme kanseri” taraması yapacak

Erken tanı önemli 

 Sağlık Bakanlığı, ülkedeki kadınlarda yüzde 37 ile en sık gözlenen kanser türü olan meme kanserine karşı korunma ve erken tanının önemine dikkat çekerek sağlık merkezlerine ekim ayı boyunca kadınların kendi kendine muayene yöntemini öğrenmek ve uzman doktor tarafından muayene için başvurulabileceğini duyurdu.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Koruyucu Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Sevgül Maydonozcu Kara imzasıyla bakanlık basın bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, uygulama Ekim ayı boyunca Trenyolu Sağlık Merkezi’nde her gün yapılacak.
Açıklamada uygulamanın, Yenierenköy Sağlık Merkezi’nde perşembe günleri, Mehmetçik Sağlık Merkezi’nde her salı, İskele Sağlık Merkezi’nde her pazartesi ve çarşamba günleri, Dipkarpaz Sağlık Merkezi’nde her salı, Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde her cuma, Akdoğan Sağlık Merkezi’nde her pazartesi, Maraş Semt Polikliniği’nde ise her perşembe günleri hizmet alınabileceği kaydedildi.  
Erken tanının önemine vurgu yapılan açıklamada, kendi kendine muayene, hekim tarafından muayene ve mamografinin en etkili yöntemler olduğu kaydedildi. 
Kendi kendine meme muayenesinin, 20 yaşından sonra her kadının adetin ilk günü itibarı ile 7-10 günler arasında bir gün, adet kanaması görmüyorsa her ayın belli bir gününü seçerek kendi kendine meme muayenesi yapması gerektiği belirtilen açıklamada, aylık muayenesi sırasında bir önceki aya göre farklılık hissedilmesi halinde derhal doktora başvurulması vurgulandı.
Klinik meme muayenesinin, kadınların düzenli sağlık kontrollerinin bir parçası olması gerektiği, 20 yaşından itibaren her kadında 2 yılda bir, 40 yaşından sonra yılda bir kere bu konuda eğitim almış bir hekim tarafından meme muayenesi yapılması gerektiği kaydedildi.
Mamografinin, düşük enerjili x dalgaları kullanılarak memedeki patolojileri saptama yöntemi olduğu ve meme kanserinden ölümlerin yüzde 20 oranında azaltılabileceği ve ülkede 40-69 yaşları arasındaki kadınlara 2 yılda bir mamografi taraması önerildi.   

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER