banner493

ABD yönetiminden 72 saatlik ateşkese destek

ABD yönetimi, İsrail ve Hamas'ın kabul ettiği Mısır'ın 72 saatlik ateşkes önerisini kuvvetle desteklediğini belirterek, her iki tarafı ateşkese tümüyle saygı göstermeye çağırdı.

ABD yönetiminden 72 saatlik ateşkese destek
banner432

ABD yönetimi, İsrail ve hamasın kabul ettiği 72 saatlik ateşkes önerisine kuvvetli destek vererek, her iki tarafı buna tümüyle saygı göstermeye çağırdı

Washington, 5 Ağustos 14 (T.A.K): ABD yönetimi, İsrail ve Hamasın kabul ettiği Mısır'ın 72 saatlik ateşkes önerisini kuvvetle desteklediğini belirterek, her iki tarafı ateşkese tümüyle saygı göstermeye çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü JenPsaki, yaptığı yazılı açıklamada, "72 saatlik ateşkesi öngören son öneriyi kuvvetle destekliyoruz ve her iki tarafı buna tümüyle saygı göstermeye çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

Psaki, ABD'nin, İsrail'e karşı roket ve tünel saldırılarının son bulması ve Gazze halkının acılarına son verilmesi noktasındaki ısrarında kararlı olduğunu vurguladı.

Sözcü Psaki, "Bunlar, Dışişleri Bakanı Kerry, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve tüm uluslararası ortaklarımızın son birkaç haftadır üzerinde çalışmakta olduğu neticeler ve ateşkesin bu hedeflerin başarılmasına yardımcı olacağını derinden umuyoruz" ifadesini kullandı.

Mısır hükümetini ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı kutladıklarını kaydeden Psaki, sadece şiddete son veren değil, aynı zamanda uzun vadede kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm üzerinden temel meseleleri ele alan ileriye dönük bir yolun bulunması için uluslararası ortaklarıyla çalışmaya devam
edeceklerini belirtti.

BEYAZ SARAY: "BU GERÇEK BİR FIRSAT"-

Beyaz Saray da İsrail ve Hamas'ın ateşkes ilanını memnuniyetle karşılayarak, bunu "gerçek bir fırsat" olarak niteledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı TonyBlinken, CNN televizyonuna verdiği demeçte, İsrail ve Hamas'ın Mısır'ın önerdiği 72 saatlik ateşkes önerisini kabul etmesine ilişkin, "Bu gerçek bir fırsat. Bu girişimi kuvvetle destekliyoruz" dedi.

Her iki tarafın ateşkes konusundaki taahhüdünden memnuniyet duyduklarını ifade eden Blinken, bununla birlikte, silahların susturulmasında sorumluluğun Hamas'ın üzerinde olduğunu kaydetti.

"İsrail, Gazze'deki ana hedeflerini başardı. Tünellerle başa çıktı" diyen Blinken,  şöyle devam etti:

"Ateşkese bağlı kalacağını göstermede bence sorumluluk Hamas'ın üzerinde. Sonrasında daha kalıcı bir ateşkes ve bazı temel sorunları ele almak için bir fırsat bulunuyor."

OBAMA, "DEMİR KUBBE"YE DESTEK TASARISINI İMZALADI

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama, Kongre'de geçen hafta kabul edilen,  İsrail'in füze savunma sisteminin yenilenmesine 225 milyon dolar aktarılmasını öngören tasarıyı imzaladı.

Obama'nın imzasıyla onay süreci tamamlanan ve yasalaşan tasarı, ABD yönetiminin, İsrail'in füze savunma sistemi Demir Kubbe için 225 milyon dolar yardım sağlamasını içeriyor.

Demir Kubbe'nin, İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'dan gelebilecek roket ya da diğer hava saldırılarına karşı oluşturduğu gelişmiş bir hava savunma sistemi olduğu biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2014, 10:57
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460