banner493

Pekin’de, hava kirliliğini azaltmak için kömür yasaklanıyor

banner514

Çin'in başkenti Pekin'de kömür satışının ve kullanımının yasaklanacağı bildirildi.

Pekin’de, hava kirliliğini azaltmak için kömür yasaklanıyor
banner432

Pekin, 5 Ağustos 14 (T.A.K): Çin'in başkenti Pekin'de kömür satışının ve kullanımının yasaklanacağı bildirildi.

Şinhua ajansının Pekin Belediyesi Çevre Koruma Enstitüsü'ne dayandırarak verdiği haberde, hava kirliliğini azaltmak için Pekin'de  6 bölgede kömür kullanımının yasaklanacağı kaydedildi.

Pekin'deki hava kirliliğini azaltmak için hükümetin çalışma planlarının bir parçası olarak kömür kullanımının yerine temiz enerji olarak nitelendirilen elektrik ve doğalgazın alacağı kaydedildi.

banner520
Resmi istatistiklere göre, 2012'de Pekin'in kömür kullanımı enerji tüketiminin yüzde 25,4'ünü oluşturduğu belirtilerek bu rakamın 2017'de yüzde 10'un altına düşmesinin beklendiği açıklandı.

Yağ yakıt, petrokok, yanıcı atık ve  biyokütle yakıt gibi havada yüksek kirlilik oluşturan yakıtların da yasaklanacağı aktarıldı.

Uluslararası Bilimler Akademisi tarafından yapılan açıklamada, Çin'in kuzey bölgelerinde kömür kullanımına bağlı hava kirliliği nedeniyle ömrün ortalama 5,5 kısaldığı belirtilmişti.

Çin Sosyal Bilimler ve  Ekonomi Stratejisi Ulusal Akademisi'nin raporuna göre, Pekin, kötüleşen hava kirliliği nedeniyle yaşanabilirlik seviyesi açısından Çin'deki 294 şehir arasında 41'inci sırada yer alıyor.
Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2014, 11:12
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473