banner556

Fransa’nın Eski Cumhurbaşkanı Sarkozy’ye yeni soruşturma

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin hakkında 2007’deki “cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında usulsüzlük yaptığı” gerekçesiyle savcılık tarafından ön soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Fransa’nın Eski Cumhurbaşkanı Sarkozy’ye yeni soruşturma

Sarkozy “Seçim kampanyasında usulsüzlük” yapmakla suçlanıyor

Paris, 29 Temmuz 14 (T.A.K): Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin hakkında 2007’deki “cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında usulsüzlük yaptığı” gerekçesiyle savcılık tarafından ön soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Le Parisien gazetesinin, adli kaynaklara dayanarak verdiği habere göre Sarkozy, “seçim kampanyası masraflarının karşılanması için belirlenen yasal sınırı geçmemek için sahte faturalar kullanmak ve bunun için kendi kurduğu Halk Hareketi Birliği Partisi’ni (UMP) alet etmekle” suçlanıyor.

UMP ile çalışan tanıtım şirketi Bygmalion’un düzenlediği sahte faturalarla Sarkozy’nin seçim kampanyasının karşılandığının ortaya çıkmasının ardından UMP lideri Jean François Cope, geçen ay görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

Sarkozy hakkında, kendisiyle ilgili bir soruşturmada içeriden bilgi alma karşılığında bir savcıya tayin ve terfi sözü verdiği için ‘‘yolsuzluk” ve “nüfuz suistimali” suçlamalarıyla geçen ay dava açılmıştı.

2012’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra siyaseti bıraktığını açıklayan Sarkozy’nin, merkez sağdaki liderlik krizinin ardından tekrar siyaset sahnesine dönmesi bekleniyordu.

(AA/RÇ/SEL)

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2014, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472