banner493

Kanada’da mahkumlar hükümeti mahkemeye verdi

Kanada’da mahkumlar, federal bütçeden gerçekleştirilen ödemede tasarruf nedeniyle kesinti yapan federal hükümet aleyhine dava açtı.

Kanada’da mahkumlar hükümeti mahkemeye verdi
banner432

Ottawa, 11 Ağustos 14 (T.A.K): Kanada’da mahkumlar, federal bütçeden gerçekleştirilen ödemede tasarruf nedeniyle kesinti yapan federal hükümet aleyhine dava açtı.

Ülkenin Ontario eyaletindeki hapishanelerde kalan bir grup mahkum, hapishanedeki görevleri karşılığında aldıkları ücretlerde kısıtlamaya gidilmesi üzerine harekete geçti. Mahkumlar dava açarak, hükümetin karar ve uygulamasının, Kanada Hak ve Özgürlükler Bildirgesi’ne aykırı olduğunu ileri sürerek günlük 3 dolarlık ödemedeki kesintiye son verilmesini istedi.

Mahkumların avukatı Todd Sloan, şehirlerarası telefon görüşmelerini mahkumların ödediğini, kesinti neticesinde birçok mahkumun telefon ücretini ödeyemediğini, yakınlarına yardım ve serbest bırakılma hazırlığı yapamadıklarını söyledi. Sloan, uygulamanın bu ve daha birçok açıdan insan hakları ihlali anlamına geldiğini savundu. Uygulamayla ilgili karar sonbaharda federal mahkemede görülecek dava sonunda verilecek.

Ülke genelindeki hapishanelerin bağlı olduğu Kanada Islah Hizmetleri Birimi, ekim ayında, mahkumlara oda, yiyecek ve telefon servisi verdiklerini öne sürerek ücretlerde yüzde 30 kesintiye gitmişti. Birimin 2,6 milyar dolarlık yıllık bütçesinde, 4 milyon dolar tasarruf sağlanacağı belirtilen kesintiler için mahkumlardan sorumlu davranmaları istenmişti. Mahkumlar, ekim ayından beri karardan vazgeçilmesi için çeşitli eylemler yapıyordu.
Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2014, 10:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevil sezer
Sevil sezer - 5 ay Önce

Keşke sınır kapılarımızı ayni zamanda sıkı tedbirler alınsaydı şu anda bu zoru yaşamazdık hepimiz ekmeksisiz mikro işletmelerimiz geçiçi kapattık aylardır insan gelmiyor iki test karantina olan yere ne ögrenci ne turist geldi gelmezde borclar dağ gibi büyüyor kiralar durmuyor .

Turkish power
Turkish power - 5 ay Önce

Ab ve abd de kaç tane siyasetçi idareci senatör milletvekili başkan covid oldu karantinaya girdi haberiniz yok galiba kendini yerin dibine sokmakla hangi kompleksi tatmin ediyorsunuz

banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner474

banner460