F5J Şampiyonası başladı

7 ülkeden 30 civarında sporcunun yarıştığı Mustafa Koç F5J ve F3J Şampiyonası dün resmen start altı

F5J Şampiyonası başladı

 Kuzey Kıbrıs Hava sporları Federasyonu’nun her yıl düzenlediği F3 J ve F 5 J şampiyonası dün  başladı.  

Mustafa Koç 5. F3J ve F5J Geçiştkale Cup Türkiye Şampiyonası ayağı Geçitkale Havaalanı’nda dün yapılan ilk gün eleme yarışlarının ardından başladı. 
KKTC’nin yanısıra Türkiye, Almanya, Bulgaristan, Ukrayna, Rusya ve Finlandiya’dan katılan yaklaşık 30 civarında yarışmacı, dört gün boyunca Geçitkale’de yarışacak.

F5J bugün tamamlanacak
Bugün 13.00’e kadar devam edecek F5J şampiyonası eleme yarışmaları sonrasında sıralama belirlenecek ve fly-off turuna kalacak yarışmacılar ise bugün 14.00-16.00 saatleri arasında F5J fly-off yarışmasıyla kategoride dereceye girmeye çalışacaklar.

Ataoğlu: “Turizm açısından çok önemli”
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, şampiyonanın açılışında yaptığı açıklamada; Hava Sporları Federasyonu’nun gerek paraşüt gerek yamaç paraşütü gerekse mevcut uçaklarla bölgesel gezi düzenleyerek bunu pazarlamasının ülke turizmi açısından büyük önem taşısığına vurgu yaptı.

Ülkemizin havası süper
Fikri Ataoğlu, ülkemizin bu döneminin yaz havası gibi olduğunu belirterek yabancların bu havayı çok sevdiğini ve spor ve tatili bir arada yaptıklarını söyledi .

Sadece spor değil ilaçlama ve yangın söndürmede de federasyon kullanılabilir
Ataoğlu, ülkenin her yıl ziraat ilaçlaması yaptığını ve yaz aylarında da yangın söndürme helikopteri kiraladığını hatırlatarak “bugün sohbet esnasında öğrendim ki hava sporları federasyonu bunu yapabilirmiş ve buna da talipmiş. Federasyonu destekleyerek kira ve ilaçlamaya vereceğimiz parayla federasyona araç alarak bunun sadece belli zamanlarda değil yılın tüm aylarında elimizin altında olmasını sağlayabiliriz” dedi.

Ödül töreni Pazar günü
Mustafa Koç 5. F3J ve F5J Geçiştkale Cup Türkiye Şampiyonası’nda F3J kategorisi ise yarın ve Pazar günü yapılacak. Her iki kategoride dereceye girenlere ödülleri Pazar günü saat 17.00’de düzenlenecek ödül töreninde yetkililer tarafından verilecek.

Hafta sonu eğlence ve havacılık şenliği
Organizasyon kapsamında hafta sonu fun&fly adıyla bir festival düzenlenecek ve bu festivalde yarışma, yarım ada turu ve Geçitkale üzeri kısa turlar olmak üzere katılanların uçma istekleri de yerine getirilecek. 
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER