“Bir vahşet halidir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadın ve çocuklara yönelik cinsel saldırılara değindi

“Bir vahşet halidir”
Ankara'daki Dünya Kadın Günü Programı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve istismar haberlerinin kendisini rahatsız ettiğini belirtti ve bu tür eylemler için "İnsanlık suçu" ifadesini kullandı. Erdoğan, “Kadına yönelik şiddet ve çocuğa yönelik taciz haberleri toplumdaki hassasiyetin göstergesidir. Eskiden adeta yapanın yanına kar kalan şiddet ve istismar eylemleri artık ne milletimiz ne de devletimiz tarafından görmezden geliniyor.” dedi. Erdoğan,  konuşmasında Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin bilgiler de verdi.

Mehmetçiğimiz ilerlemeye devam ediyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen HAK-İŞ Dünya Kadın Günü Programı'na katıldı. Program öncesi kalabalığa seslenen Erdoğan, Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin bilgiler verdi. "Afrin'deki gelişmeler bir şeyi gösterdi bu millet güçlü, vasıflı bir millet. Bu millet bir olunca iri olunca diri olunca kardeş olunca neler yapabileceğini ortaya koydu" diyen Erdoğan, şunları kaydetti: Şu anda 2960, inşallah bu akşama kadar 3 bini aşar. Dağ taş demeden Mehmetçiğimiz ilerlemeye devam ediyor. Afrinli kardeşlerimiz istiyoruz ki bir an önce evlerine dönsünler. Biz işgalci değiliz, bizde her şeyden önce merhamet var. Türkiye bir ittifakın içerisinde… Bu ittifakı sarsmak isteyenlere asla yüz vermeyeceğiz. Birileri bulandırmak isteyebilir, sakın ha bunlara da fırsat izin vermeyeceğiz. Terör örgütü mensuplarıyla şu anda ana muhalefet nasıl kol kola vermeye başladı görüyorsunuz değil mi? Şu anda bunlar, her şeyleriyle ortaya çıkıyorlar."

İstismar insanlık suçudur
Cumhurbaşkanı'nın programda yaptığı konuşma ise kadınlara yönelik şiddet ve çocuklara yönelik cinsel istismar haberlerine yönelik değerlendirmeleri öne çıkan başlıklar oldu. 
"Kadın cinayetleriyle ilgili haberler beni rahatsız ediyor" diyen Erdoğan, "Bu kişilerin insanlıktan nasibini almadıklarına inanıyorum. Hele hele çocuk istismarı asla düşünmek, konuşmak tartışmak istemeyeceğimiz bir vahşet halidir" dedi. 
Erdoğan şöyle devam etti: Hem kadınlara hem çocuklara yönelik saldırıların izini inancımızda ve kültürümüzde arayanlar art niyetlidir. Adını tam olarak koymak gerekirse bu tür eylemlerin her biri birer insanlık suçudur. Bazılarının çıkıp dikkat çekmek amacıyla kavramları eğip bükerek asıl mesajını gizleyerek söyledikleri sözlerin kıymeti harbiyesi yoktur. Kadına yönelik şiddet ve çocuğa yönelik taciz haberleri toplumdaki hassasiyetin göstergesidir. Eskiden adeta yapanın yanına kar kalan şiddet ve istismar eylemleri artık ne milletimiz ne de devletimiz tarafından görmezden geliniyor. 
İnsanlarımız bu tür konularda daha dirençli ve bilinçli hareket etmektedirler. Kadınla erkeğin fiziksel özellikleri ve fıtratları farklı olabilir ama aynı bütünün parçalarıdır. İnsanların arasındaki her türlü ayrım gibi cinsiyet ayrımı da sunidir. 21. yüzyılda dahi kadınlara yönelik yüz kızartıcı adaletsizliklere şahit oluyoruz. Eğitim kurumlarından zorla uzaklaştırılan kızlarımız vardı. Evlatlarının en mutlu günlerini uzaktan seyretmek zorunda kalan annelerin gözyaşlarını unutmayacağız. İş yerinde, sokakta taciz edilen kadınlarımızın yürek acısını unutmadık.
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER