CHP itiraz edecek

Kılıçdaroğlu, "YSK, bu referandumu tartışmalı hale getirdi" dedi

CHP itiraz edecek
Referandum sonuçlarıyla ilgili CHP'den açıklama geldi. Açıklamayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) tepki gösteren Kemal Kılıçdaroğlu, "YSK, bu referandumu tartışmalı hale getirdi" şeklinde konuştu.
Referandumda oy kullanan bütün vatandaşlara teşekkür eden Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:
"Eşit olmayan koşullarda bir referandum gerçekleştirdik. Ama buna rağmen biz demokrasiye sahip çıkmak için elden gelen her çabayı gösterdik, hukuki zeminde kaldık. 'Evet’i savunanlar hukukun dışına çıktılar.

"Toplumun yüzde 50'si hayır diyor"
Anayasalar toplumsal uzlaşma belgesidir. Bir grubun, bir partinin, bir kişinin değil; 80 milyonun anayasası olacak. Bu referandum bir gerçeği ortaya çıkardı, toplumun en az yüzde 50'si buna 'hayır' diyor. Dolayısıyla bu anayasa değişikliği ve onun oluşturduğu bütün anayasa bir anlamda bir toplumsal uzlaşma belgesi olma niteliğini büyük ölçüde yitirmiş durumda. Siyaset kurumuna bir görev düşüyor. Anayasayı bir toplumsal uzlaşı belgesine dönüştürmek.

"YSK tartışmalı hale getirdi"
Hukuk devleti kavramı, hukukun üstünlüğü kavramı çok önemlidir. Eğer yasalara uyulmazsa hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti kavramı büyük ölçüde yara alır. Şimdi Yüksek Seçim Kurulu'ndan söz etmek isterim. Yüksek Seçim Kurulu üzülerek ifade edeyim, bu referandumu tartışmalı hale getirdi.
Hiçbir şekilde tartışmaya yer vermeyecek şekilde size Seçim Kanunu'nun 98’inci maddesini oluyorum. 'Mühür olmayan zarflar geçersiz sayılır' diyor. Niçin? Seçim Kanunu’nun 101’inci maddesinde 'Arkasında sandık Kurulu mührü bulunmayan pusulalar geçerli' diyor.

"Hiçbir kurum kendisini Meclis'in üzerinde göremez"
YSK'ya şu soruyu sormak isterim; Hiçbir kurum kendisini parlamentonun üzerinde göremez ama siz oturup bir kişinin itirazı üzerine bunları geçerli sayıyorsunuz. Neden? Kendinizi hangi gerekçeyle parlamentonun üzerinde görüyorsunuz? Maç yapılırken maçın ortasında kural değişmez, evrensel kuraldır bu. YSK maçın ortasında, üstelik zarflar açıldıktan sonra kuralları değiştiriyor, üstelik yasalara aykırı olarak kuralları değiştiriyor. Bunu doğru bulmuyoruz, asla kabul etmiyoruz.
Milletin kararına saygılıyız ama milletin kararına YSK gölge düşürmüştür. Hukuksal ve kamu vicdanı açısından referandumun meşruiyetini tartışmalı hale getirdiler. Tartışmalı hale getiren kim? Tartışmalı hale vatandaş değil, YSK getirdi.

"Sonuna kadar takip edeceğiz"
Biz büyük bir milletiz. İçeride ve dışarıda güçlü olmak isteriz. Gücümüzü hukuktan, hukukun üstünlüğünden almalıyız. Alınan yanlış kararla referandum tartışmalı hale getiriliyor. Bunu doğru bulmuyoruz, sonuna kadar takip edeceğiz.

CHP sonuçlara itiraz edecek
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger anayasa referandumunda sandıkların yüzde 60'ına "şekil şartları dahil" itiraz edeceklerini söyledi. CHP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 45 dakika süreyle CHP genel merkezine veri aktaramamasının sebeplerini de araştırdıklarını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Aksünger, "Yüzde 37'ye yakın itiraz ettiğimiz sandık var, şekil bakımından da itiraz edeceğimiz nokta var. İtiraz edilen sandık sayısı yüzde 60'ı bulur" dedi. Aksünger, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, halk oylaması sonucunda kendini devlet zannedenlerin değil, halkın kazanacağını savundu. Anadolu Ajansı'nın (AA) yayımladığı seçim sonuçlarına tepki gösteren Aksünger, “Açılmayan sandıkların sonuçları veriliyor. AA manipülasyon yapıyor” dedi. Ana akım medyada yer alan verileri "yüz karası" olarak nitelendiren Aksünger, açıklanan verilerin gerçeği yansıtmadığını, toplumun moralini kırma amacını taşıdığını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2017, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER