banner564

‘Ekonomik suikast’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz kararına tepki gösterdi ve “Şu an şahsen benim sabır safhamdır ve bu sabır bir yere kadar” dedi

‘Ekonomik suikast’
banner598

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz kararına tepki göstererek, "Şu an şahsen benim sabır safhamdır ve bu sabır bir yere kadar" dedi. Doların ağustos ayında 7 lira seviyelerine çıkmasını "ekonomik suikast girişimi" olarak değerlendiren Erdoğan, “Türkiye'nin yaşadığı bu hadise dünyada artık hiçbir ülkenin siyasi ve ekonomik güvenliğinin kalmadığının ifadesidir” şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada ekonomik gelişmelere değindi. Erdoğan "Seçim öncesi bir parça yükselen döviz kurunun düşmesi veya yatay seyre geçmesini beklerken tam tersi bir durumla karşılaştık. ABD yönetiminin Türkiye ekonomisini hedef alan alçak bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. Açık konuşmak gerekirse, yılbaşında 3,8 olan mart başında bu durumu koruyan, nisan başında 4 olan, mayıs başında 4,12 olan, haziranda, seçimlerin ertesi günü 4,6 olan döviz yükselişini buraya kadar anlayabilirdik” dedi.  Erdoğan şöyle devam etti:
“Seçim öncesinin belirsizlikleri sebebiyle böyle bir kıpırdanma olabilir diye baktık. Buna karşılık daha sonraki gelişmeleri aynı hüsnüniyetle değerlendiremiyoruz. Temmuz ayı boyunca da aynı seviyelerde seyreden dövizin ağustosta bir anda 7 lira seviyesine yükselmesi başlı başına bir ekonomik suikast girişiminin delilidir.
ABD yönetiminin ülkemizin egemenlik haklarına açıkça saygısızlık taleplerine cevap vermedik diye böyle bir sonucun ortaya çıkması, meselenin tamamen siyasi olduğuna işaret ediyor. Türkiye bir hukuk devletidir, bir kabile devleti değildir. Türkiye'nin yaşadığı bu hadise, dünyada artık hiçbir ülkenin siyasi ve ekonomik güvenliğinin kalmadığının ifadesidir. İş ekonomi sınırlarını aştı, Türkiye'nin cezalandırılması boyutuna ulaştı.”

Asıl darbe faizler
“Asıl darbeyi enflasyon ve faiz olarak alıyoruz” diyen Erdoğan, şunları kaydetti.
“Mücadelemiz amansız bir şekilde sürüyor. Maruz kaldığımız saldırının manivelası kur gibi görülse de asıl darbeyi enflasyon ve faiz olarak alıyoruz. Faizi yöneticiler belirler, enflasyonu yönetici belirlemez. Enflasyon faizin akışı ile oluşur. Merkez Bankası defalarca enflasyonu açıklamıştır ama enflasyon Merkez Bankası'nın açıkladığı gibi gerçekleşmemiştir. Bakıyorsunuz yılsonunda revize ediyor. Madem biliyorsun bu işi... Faiz tutuyor da enflasyon neden tutmuyor.
Son olarak Merkez Bankası sürekli gündeme getirilen faiz artırımını, üstelik oldukça yüksek bir oranla gerçekleştirdi. Diyor ya 'Bağımsızlık', haydi buyur bağımsızlık. Şimdi bakalım bağımsızlığın neticesini göreceğiz. Şu an şahsen benim sabır safhamdır ve bu sabır bir yere kadar. Çünkü biz sömürü manivelalarına eyvallah edemeyiz. Sadece bir kur manivelasıyla bir ülke terbiye edilemez.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473