İlişkiler gerildi

Fransa ile Türkiye arasında ‘beyin ölümü’ krizi çıktı

İlişkiler gerildi
banner432

Fransa, Paris'teki Türk elçiyi bakanlığa çağıracağını açıkladı. Gerekçe olarak; Erdoğan'ın Macron'a yönelik "Önce sen kendi beyin ölümünü kontrol ettir" sözleri gösterildi. Fransa’nın bu sözleri ‘hakaret’ olarak gördüğü açıklandı. Geçtiğimiz ay The Economist dergisine verdiği röportajda Türkiye'nin yürüttüğü Barış Pınarı Harekâtı'nı hedef alan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “NATO müttefikimiz Türkiye, bizim ilgimizin olduğu bir alanda haber vermeden askeri harekat düzenliyor” diyerek bir tartışmanın fitilini ateşledi. Macron konuyu ardından daha da ileri götürerek, “Şu an yaşadığımız şey NATO'nun beyin ölümüdür. ABD, Avrupa projesine sırtını döndü. ABD ve NATO müttefikleriyle stratejik karar alma mekanizmasında bir koordinasyon yok” ifadelerini kullandı.
Macron’un bu skandal açıklamalarına Türkiye’den sert tepkiler geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fransa Cumhurbaşkanının açıklamaları hastalıklı, sığ anlayışın örneklerinden biridir. Ne diyor? NATO'nun beyin ölümü gerçekleşmiştir. Önce kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir. Çünkü bu ifadeler senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır. Sen bir defa NATO'ya karşı yerine getirmeye gereken neticelerini yerine getir. Hava atmaya gelince hava atıyorsun. Türkiye'yi NATO'dan çıkarmak senin haddine mi?” ifadelerini kullanmıştı.
Erdoğan’ın sert sözlerinin ardından Fransa, Paris’teki Türk elçiyi bakanlığa çağıracağını açıkladı. Gerekçe olarak; Erdoğan’ın Macron’a yönelik “Önce sen kendi beyin ölümünü kontrol ettir” sözleri gösterildi. Fransa'nın bu sözleri ‘hakaret' olarak gördüğü açıklandı.

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner473

banner460