Durum iç  açıcı değil

Dev-İş başkanlığını Koral Aşam’a devreden Felek, 17 belediyede sosyal güvenlik yatırımlarının yapılmadığını söyledi

Durum iç  açıcı değil
banner432

 Dev-İş 13. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Tek aday olan Koral Aşam yeni başkan oldu.

KTAMS’da yapılan genel kurulda, açılış ve saygı duruşunun ardından DEV-İŞ’in “tarihsel mücadelesi” sine-vizyondan katılımcılara izlettirildi.
Görevi Koral Aşam’a devreden Dev-İş Genel Başkanı Hasan Felek, konuşmasında son genel kuruldan bu yana geçen 2016-19 döneminde küresel kapitalizmin dünya halklarına işsizlik, yoksulluk ve göçler ile savaştan başka bir şey getirmediğini ifade etti.
Felek, bir yandan Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü, diğer yandan da dayatılan ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi politikaların Kıbrıs Türk toplumunu yok olma noktasına getirdiğini belirtti.
Ekonomik paketin hayata geçirilmesi durumunda Sendikal Platform olarak alınan “Genel Grev, Genel Direniş” kararının geçerliliğini koruduğunu da söyleyen Felek, DEV-İŞ’in emekçilerin ortak mücadelesinin yükseltilmesi için tüm gücünü ortaya koyacağının altını çizdi.
Felek, her yıl 5-8 arası işçinin iş kazalarında kaybedildiğine vurgu yaparak, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’nın her işyerinde uygulanması ve hayata geçirilmesini talep ettiklerini belirtti.
Belediyelerde reform adı altında belediye sayısının azaltılmasının hedeflendiğini belirten Felek, bu reformun nasıl olacağı konusunda kamuoyunda sağlıklı bir bilgi bulunmadığını, özlük hakları ve TİS ile ilgili ne olacağı konusunda endişeler bulunduğunu, ayrıca 17 Belediyede sosyal güvenlik yatırımlarının yapılmadığını kaydetti.
Konuşmasının ardından Başkan Felek’e plaketini Dünya Sendikalar Federasyonu Genel Sekreteri Yorgos George Mavrikos takdim etti.

Mavrikos: Dev-İş’in yanındayız
Mavrikos yaptığı konuşmada DEV-İş’in ayni hedefle ilerleyeceğine emin olduklarını dile getirerek, bugüne kadar olduğu gibi sendika kararları temelinde destekleme ve Kıbrıs konusunda verilen mücadelede yanlarında olacaklarını kaydetti.

Bıçaklı: Sıcak günler yaşanıyor…
TÜRK-SEN Genel Başkanı Aslan Bıçaklı, ülke ve Kıbrıs sorunu ile ilgili sıcak günler yaşandığını kaydetti.
Hükümet ile yaşanan sorunlara da değinen bıçaklı, hükümetin yasa ve imzaladığı protokollere uymadığını söyledi.
Bıçaklı’nın konuşmasının ardından siyasi parti ve Türkiye sendikalarının gönderdiği mesajlara yer verildi.

Kritsis: İlişkiler zehirleniyor…
Peo Genel Sekreteri Pambis Kritsis konuşmasında savaşlar ve emperyalist müdahalelerin küresel ilişkileri zehirlediğini söyleyerek, Kıbrıs sorununun en kısa sürede BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğe dayalı, iki kesimli, iki toplumlu federasyon temelinde ve Kıbrıs’ı bölge için bir barış köprüsüne dönüştürecek şekilde çözülmesini istediklerini dile getirdi.
 “Mücadeleci” Hasan Felek’in PEO’nun kalbinde hep ayrı bir yeri olacağını da söyleyen Kritsis, DEV-İŞ’in Felek önderliği ve kolektif yöneticiliği ile tarihsel ilerlemesini sürdürdüğünü belirtti ve Genel Kurul’un başarılı geçmesini diledi.

Görgün: Yoldaş olmaktan onur duyuyoruz
TC Devrimci İşçi Konfederasyonu (DİSK) adına konuşma yapan Maden-Sen Başkanı Tayfun Görgün, DEV-İŞ ile arkadaş ve yoldaş olmaktan onur be mutluluk duyduklarını söyledi.

Görgün konuşmasında Akdeniz’in bu güzel adasının kuşatılmış şekilde yoluna devam ettiğini ve kongrenin çözüme atılmış bir adım olmasını diledi.

Genel kurulda ayrıca Güney Doğu Avrupa Enerji Ağı Sendikaları Federasyonu Genel Sekreteri Midja Fabien,  Avusturya İşçi Sendikalaları Konfederasyonu Dış İlişkiler Sekreteri Markus Stronmayer de birer konuşma yaptı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner472

banner460