banner493

Önemli uyarı

Narenciye ihracatında herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için, zararlılarla mücadele ve sulama konularına dikkat çekildi

Önemli uyarı
banner432

banner499
 Tarım Dairesi, narenciyede iyi kalite ve verim elde edilebilmesi ve ihracatında herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için, zararlılarla mücadele ve sulama konularında bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti.

Tarım Dairesinden yapılan açıklamada, turunçgil ağaçlarında tek başına veya birlikte zarar yapan pek çok hastalık, zararlı ve yabancı ot türü bulunduğu; zararlı türler içerisinde en önemlilerinin  Turunçgil unlubiti, Turunçgil kırmızı kabuklu biti, Akdeniz meyve sineği ve Turunçgil kırmızı örümceği olduğu, kaliteli ürün elde etmek için bu zararlılarla mücadelenin büyük önem arz ettiği kaydedildi.
Açıklamada, “Kimyasal mücadele zorunlu ise, çevre dostu ve turunçgillere tavsiye edilen bitki koruma ürünleri uygun bir ilaçlama aleti ile önerilen dozda ve en uygun zamanda uygulanmalıdır.  Ayrıca pestisitler tek başlarına kullanılmak üzere geliştirilir ve üretilirler. İki veya daha fazla ilacın bir tank içinde karıştırılması özel koşullara bağlı olup, bilgi ve dikkat gerektirir. Özenli davranılmadığı hallerde arzu edilmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Kullanılacak ilaçlarla ilgili daha detaylı bilgi (doz, hasat aralığı süresi gibi) Tarım Dairesi Müdürlüklerinden ve/veya Tarım Dairesi’nin internet sitesinden edinilebilir” denildi. 
Yeterli yağışların olmadığı şu günlerde sulamanın devam ettirilmesinin de büyük önem arz ettiği kaydedilen açıklamada, “Yetersiz sulama, verim ve kalitede düşüş sağlayacağı gibi özellikle kısıtlı bir hasat süresi olan Mandora mandalinde  hasatı geciktirebileceğinden hasatın tamamlanabilmesinde ciddi sıkıntılara yol açabilecektir. Yeterli yağışlar başlayana kadar sulamaya devam edilmesi tavsiye edilir” denildi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner473

banner460