banner556

‘İlişkilerimiz iyi değil’

Albayrak’ın yeni önlemleri açıkladığı saatte, Trump, Türkiye’den ithal edilen alüminyuma yüzde 20, çeliğe yüzde 50 vergi uygulanacağını duyurdu

‘İlişkilerimiz iyi değil’

 ABD Türkiye'den çelik ve alüminyum tarifelerine zam yaptı. Alüminyum vergisi yüzde 20 çelik vergisi yüzde 50 oldu. Trump'ın açıklamasının ardından dolar ve euroda çok sert yükselişler yaşandı. Trump dün attığı bir tweet’te Türkiye’ye uygulanacak vergileri diğer ülkelere göre iki katına çıkardığını açıkladı. Trump şu sözleri kullandı: Türkiye’ye çelik ve alüminyum vergilerini az önce iki katına çıkaran kararı imzaladım. Türk Lirası güçlü dolarımız karşısında düşüyor. Aliminyum vergisi yüzde 20, çelik vergisi yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz bu kez iyi değil.

Trump’ın bu hamlesi üzerine açıklama yapan Ticaret Bakanlığı, "ABD yönetimi tarafından duyurulan çelik ve alüminyuma ek vergiler Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır" denildi. İşte Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan o yazılı açıklama; 10 Ağustos 2018 tarihinde, sosyal medya aracılığıyla ABD yönetimi tarafından yapılan duyuruda, ülkemizden yapılacak alüminyum ve çelik ithalatında gümrük vergilerinin sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 50’ye çıkarılacağı açıklanmıştır.

Kurallar aykırı
Bilindiği üzere, ABD tarafından alüminyum ve çelik ithalatında 23 Mart 2018 tarihinde tüm ülkelere karşı sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 25 ek vergi uygulaması yürürlüğe konulmuştur.
ABD yönetimi tarafından daha önce duyurulan çelik ve alüminyum gümrük vergileri ile birlikte duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır.
Türkiye, kendi ticaret politikasını Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun şekilde belirlediği ve uyguladığı gibi, diğer üye ülkelerden de uluslararası kurallara aynı titizlikle riayet etmelerini beklemektedir.
 Tüm ihracatçılarımız gibi demir çelik ve alüminyum ihracatçılarımızı desteklemeye ve menfaatlerini diğer ülkelerin hukuka aykırı uygulamalarına karşı başta Dünya Ticaret Örgütü olmak üzere, tüm uluslararası platformlarda savunmaya devam edeceğiz. ABD, ülkemiz açısından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli bir ticaret ortağı olacaktır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner465