banner493

İzahat verdi

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi, Türkiye'nin ülkesi tarafından dinlendiği iddiaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

İzahat verdi
banner432
Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlediği iddialarına ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Büyükelçi Eberhard Pohl, bakanlık yetkilileriyle görüştü. Dışişleri Bakanlığı’ndan da konuyla ilgili yazılı açıklama geldi. Açıklamada, Alman basınında önceki gün Federal İstihbarat Teşkilatı'nın Türkiye'ye yönelik faaliyetlerine ilişkin yer alan iddiaların kaygı verici olduğu belirtildi. Açıklamada, "Bu iddialarda en ufak bir doğruluk payı bulunması halinde, Almanya bakımından açıklanması gereken vahim bir durum bulunmaktadır" denildi.

“Hiçbir şekilde kabul edilemez”
Dostlar ve müttefikler arasında karşılıklı güven ve saygının esas olması gereken bir ortamda bu tür uygulamaların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği vurgulanan açıklamada, Türkiye ile Almanya arasında tarihi derinliğe sahip dostluk ve "müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmayan" bu uygulamanın, uluslararası güvenliği ve istikrarı tehdit eden gerçek sınamalarla ortak mücadeleye zarar vereceğinin bilinmesi gerektiği belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: 
"Alman basınında yer alan iddialar konusunda Almanya makamlarının resmi ve tatminkar bir açıklama sunması ve iddialar doğru ise bu faaliyetlerin derhal sona erdirilmesi beklenmektedir. Bu konudakigörüş ve beklentilerimiz bugün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Almanya Büyükelçisi'ne de kuvvetle vurgulanmıştır."
Alman Der Spiegel dergisi, Alman istihbarat servisi BND'nin hükümet tarafından 2009 yılında kendisine verilen talimat gereği Türkiye'ye yönelik istihbarat ve dinleme faaliyetlerini yürütmeye devam ettiğini yazmıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2014, 09:26
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner472

banner460