banner556

Nükleer santrallere ‘hayır’

Çernobil felaketinin 30’uncu yıldönümünde Sinop’ta eylem düzenlendi

Nükleer santrallere  ‘hayır’
 Sinop Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) ve yurdun çeşitli illerinden gelen sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ile bazı vatandaşlar, Çernobil felaketinin 30'uncu yıl dönümünde, Türkiye'de kurulması planlanan nükleer santralleri protesto etti.
   Tarihi Cezaevi önünde toplanan grup, ellerindeki "Yaşamı yok eden enerjilere hayır", "Nükleere inat, yaşasın hayat", "Nükleer santral istemiyoruz" yazılı dövizlerle sloganlar atarak, Sakarya Caddesi'nden yürüyerek Uğur Mumcu Meydanı’na ulaştı. Alana, burada kurulan polis arama noktalarından alınan grup, bir süre müzik eşliğinde halay çekti, sloganlar attı. Bazı balıkçıların da teknelerine nükleer karşıtı dövizler asarak, protestolara destek verdikleri gözlendi.
    NKP Yürütme Kurulu Üyesi ve Tertip Komitesi Başkanı Murat Şahin, yaptığı konuşmada, yaşam alanlarının miras değil emanet olduğunu belirterek, bu emanetlerin gelecek kuşaklara taşınmak zorunda olduklarını söyledi.
    Bilimsel verilere rağmen yok sayılmaya çalışılan Çernobil faciasının üzerinden 30 yıl, Fukuşima kazasının üzerinden ise 5 yıl geçtiğini dile getiren Şahin, şunları kaydetti:
    "Dünyanın her yerinden sızıntı ve kaza haberleri gelmeye davam ederken, Çernobil ve Fukuşima'nın etkileri halen devam ederken, uluslararası şirketler yerli iş birlikçileri ve siyasi iktidarlar bitmek tükenmek bilmeyen rant hırsları uğruna Sinop İnceburun ve Mersin Akkuyu'da nükleer santral, ülkemizin değişik yerlerinde mikro HES'ler, siyanürle altın aramalar, termik santraller yapmak için sahte ÇED raporlarıyla doğayı ve yaşam alanlarımızı katletmeye çalışıyorlar. Sinop'umuzun ve ülkemizin nükleer ve kirli enerji santrallerine, kapitalizmin kalorifer kazan dairesi olmasına izin verecek miyiz? Buradan bir kez daha sesleniyoruz dostlar, ülkemizi bilim dışı kararlarla yönetmek isteyen siyasi iktidarların kararlarına terk etmeyeceğiz. Gerze'de termik santralde dişe diş mücadeledekazandıysak Sinop'ta da mücadele ederek kazanıp, Sinop'ta nükleer santral yaptırmayacağız. Bizler Çernobil'in 30'uncu yılında nükleeri değil doğayı, ölümü değil yaşamı savunanlar olarak yan yana, omuz omuza alanlardayız. Ne Sinop'ta, ne Akkuyu'da ne de ülkemizin herhangi bir yerinde nükleer santral kurulmasına izin vermeyeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474