Sözcü Bekir Bozdağ

Yeni kabinede Kıbrıs İşleri Recep Akdağ’a bağlandı

Sözcü Bekir Bozdağ
Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığında toplandı. Çankaya Köşkü'ndeki toplantı, dün saat 11.30'da başladı. Kabinede yapılan değişikliğin ardından, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ilk kez Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı.
Daha önce Bakanlar Kurulu'na Adalet Bakanı olarak katılan Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı olarak katılan Fikri Işık ve Sağlık Bakanı olarak katılan Recep Akdağ, başbakan yardımcıları olarak toplantıda yer aldı. Daha önce başbakan yardımcılığı görevlerini yürüten Nurettin Canikli Milli Savunma Bakanı, Numan Kurtulmuş da Kültür ve Turizm Bakanı olarak Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı.
Yeni Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ oldu. Aynı zamanda başbakan yardımcısı olan Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı.

Başbakan yardımcılarının görev dağılımları
Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları şöyle: ''Bakanlarımız yeni görevlerine başladılar. Önceki bakanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum teşekkür ediyorum. Yeni atanan bakanlarımızın herbirine görevlerinde başarılar diliyorum. Bugünkü Bakanlar Kurulumuzda yenilenen eğitim öğretim programının bilgi sunumu Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz tarafından yapıldı. Başbakanımız, başbakan yardımcılarının görevlerine dair değerlendirmeler yaptı. Milli Güvenlik Kurulu, MİT, TOKİ, TMSF ve Türkiye Varlık Fonu doğrudan Sayın Başbakanımıza bağlı olarak çalışacaktır.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın görevleri
Hükümet Sözcülüğü, TBMM ile ilişkiler, Danıştay'la ilişkiler, Diyanet İşleri Başkanlığı, TRT ve Anadolu Ajansı ile ilgili konular, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından;

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in görevleri
Ekonominin koordinasyonu ve bankalar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından deruhte edilecektir.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'ın görevleri
Milli Güvenlik Kurulu kararlarının takibi, reformların ve yatırımların koordinasyonu Başbakan Yardımcısı Fikri Işık tarafından yerine getirilecektir. Ayrıca RTÜK, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurulu da Fikri Işık'a bağlı olarak faaliyetlerini sürdürecektir.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın görevleri
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Kıbrıs işleri koordinasyonu, yatırım ortamının iyileştirilmesi, AFAD ve yatırım ajansı ile ilgili çalışmaları yürütecektir.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun görevleri
Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu, Medeniyetler İttifakı Projesi, yüzüncü yıl anmaları ile ilgili hazırlıklar konuları üzerinde çalışacak. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı, Sayın Çavuşoğlu tarafından ilgilenilecektir."

Mescid-i Aksa gerginliği
Hükümet Sözcüsü Bozdağ, açıklaması sonrası gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
''İsrail hükümeti Kudüs'ün ve Mescid-i Aksa'nın kutsiyetine ve tarihi statüsüne saygı duymak, bu kutsiyeti ve statüyü korumakla yükümlüdür'' diyen Bekir Bozdağ, ''Bu onların hukuki de ayrıca sorumluluğudur. Bu yükümlülüğün gereğini yerine getirmesini İsrail hükümetinden bekliyoruz. Ayrıca Harem-i Şerif'in etrafına konan metal dedektörlerin kaldırılmasını ve ibadet hürriyetinden istifade ederek ibadet yapmak isteyen Müslümanlara konulan kısıtlamaların ortadan kaldırılmasını ve Harem-i Şerif ile ilgili bugüne kadarki normal, doğru ve rutin uygulamalar neyse ona aynen geri dönülmesini buradan Türkiye olarak İsrail yönetiminden, bu konuda basiretli hareket ederek olayların daha fazla büyümesini engellemesi konusunda adımlar atmasını istiyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

Almanya-Türkiye gerginliği
Bozdağ, Almanya-Türkiye gerginliği ile ilgili soruyu ''Almanya şirketleriyle ilgili Türkiye'de yürüyen herhangi bir soruşturma kovuşturma yoktur'' şeklinde yanıtladı.

Adil Öksüz'ün Almanya'da görüldüğü iddiası
Bozdağ'a FETÖ firarisi Adil Öksüz'ün Almanya'da görüldüğü iddiası da soruldu. Hükümet Sözcüsü Bozdağ bu soruya ''Daha önce Gürcistan ile ilgili bir ihbar vardı. Son günlerde de Almanya ile ilgili gelen bir ihbar söz konusu. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bu ihbarı hem Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına hem de ilgili idari makamlara iletmiştir. Bu konuda her ihbarı titizlikle devletimizin ilgili organları değerlendiriyor ve yapılması gereken araştırmalar titizlikle yürütülüyor. Bu da o ihbarlardan bir tanesi. Henüz doğruluğu teyit edilmiş değil'' yanıtını verdi.

''Acemi sözcüyüm'' esprisi
Bozdağ, soruların fazlalığı üzerine ''Acemi sözcüyüm ilk gün bu kadar yüklenmeyin bana'' şeklinde espri yaptı.
Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2017, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER