banner564
banner556

CIA yalanlamadı

İran, IŞİD’le savaşmaları için 30 bin asker ve uzman gönderdiğini iddia etti

CIA yalanlamadı
Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Şakhavan Abdullah, IŞİD'le mücadele için İran'ın Irak'a 30 bin asker ve askeri uzman gönderdiğini iddia etti. Katar merkezli El Cezire televizyonuna konuşan Iraklı Kürt politikacı Abdullah, İranlı asker ve Şii milislerin Irak'ın birçok kentinde operasyonlara katıldığını ya da yönettiğini söyledi. 
İran'ın ülkesindeki askeri varlığının askeri danışmanlık ve eğitimin çok ilerisinde olduğunu savunan Abdullah, İranlı güçlerin Genel Seferberlik Güçleri şemsiyesi altında savaştığını belirtti.  Çoğu Şii milislerden oluşan Genel Seferberlik Güçleri'nin 100 bin üyesinin olduğu tahmin ediliyor. 

CIA Başkanı da itiraf etti 
CIA Başkanı John Brennan da, Irak'ta IŞİD'le mücadelede ABD hava operasyonlarının İran'ın karada sürdürdüğü ya da önderlik ettiği operasyonlarla koordineli yürüdüğü iddialarını reddetmedi.
Obama yönetimi ise, IŞİD'le mücadelede İran'la koordineli çalıştıklarını kabul etmiyor.
CIA Başkanı John Brennan, ABD'nin İran'ın Irak'ta daha büyük bir rol oynamasına izin verdiği eleştirilerini ise reddetti.

İran’ın savaş uçakları da bombalanmıştı
Yine geçtiğimiz yıl aralık ayında da Diyala bölgesini IŞİD militanlarından temizlemek için İran'ın F-4 savaş uçaklarının bölgeye hava operasyonları düzenlediği iddia edilmişti. Irak'ta IŞİD'de karşı savaşan Şii milislerin intikam amacıyla binlerce sivili de öldürdüğü ileri sürülüyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2015, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473