banner564
banner556

Emirleri bir yarbay verdi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde askeri mahkemede tanıklık yapan toplu tecavüz mağduru bir kadından şok sözler:

Emirleri bir yarbay verdi
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde toplu tecavüze uğrayıp evi yakılan bir kadın, askeri mahkemede, emirleri kendisinin gözü önünde bir yarbayın verdiğini söyledi. Savaş suçları ve insanlık suçları işlemekle suçlanan yarbay Bedi Mobuli Engangela aleyhinde, bu kadının da aralarında olduğu 1000 kadar kişi tanıklık yapıyor. Yarbay Engangela, bütün suçlamaları reddediyor. Birleşmiş Milletler (BM) bu davanın Kongo ordusu açısından bir sınav olduğunu söyledi. Daha önce cinsel şiddetle suçlanan Kongo ordusuna mensup üst düzey subayların çoğu askeri mahkemeler tarafından aklandı.

Yaralarını gösterdi
 Yarbay Engangela aleyhine tanıklık yapan ve kendi güvenliği açısından adı açıklanmayan kadın, mahkeme heyetine yaralarını gösterdi. Kadın, Yarbay Enangela'nın kendisini tanımasını istemediği için mahkeme salonuna bütün vücudunu ve yüzünü kapatan bir giysiyle girdi. Duruşma sırasında da kenarında bir pencere olan kapalı bir kabinde oturdu. Kadın, kabinin içinde çarşafını çıkarıp yaralarını, bu pencereden sadece yargıçların görebileceği bir şekilde gösterdi. Yargıçların kadının yaralarına bakarken irkildikleri dikkat çekti. Kadın tanık Güney Kivu eyaletindeki Kalehe kasabasındaki mahkemeye, Yarbay Engangela'nın birliklerinin köyüne saldırısı sırasında, dört kez tecavüze uğradığını anlattı. Daha sonra askerlerin kendisi ve oğlu hala içerdeyken sazdan yapılmış kulübesini ateşe verdiklerini de ekledi. Yarbay Engangela eski devlet başkanı Joseph Mobutu zamanında orduya katılmış, daha sonra ordudan firar ederek milis güçlerine katılmıştı.

Yarbay 106
Engangela, 2005 yılında imzalanan barış anlaşması çerçevesinde yeniden orduya alınan milisler arasındaydı ve Güney Kivu eyaletindeki 106. taburun komutanlığına kadar yükseldi. Bu yüzden Yarbay 106 diye de anılıyordu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2014, 07:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner455