banner564
banner556

Teröristlere acımayın

Mesut Barzani'den peşmergeye talimat:

Teröristlere acımayın
IKBY Başkanı Mesud Barzani, IŞİD örgütüne karşı başta Musul olmak üzere birçok yerde savaşan peşmergelere yönelik yayınladığı talimatta, "Sivillerin can ve malının koruyun. Sivilleri ve teröristleri birbirinden ayırın. Ancak, teröristler ve işbirlikçilerine ise acımayın" dedi. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü 2 ay önce Musul'u, ardından Türkmen kasabası Telafer'i, Kerkük'ün etrafındaki bir çok yerleşim yerini ve son olarak ta Ezidi Kürtlerinin yoğun olarak yaşadığı Şengal (Sincar) ilçesini ele geçirdi.  Bu nedenle Kandil'den takviye olarak gönderilip Şengal dağına yerleşen PKK, Suriye'nin Rojava bölgesinden gönderilen Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile Irak Kürt Özerk Bölgesine bağlı peşmergelerin IŞİD'e karşı mücadelesi devam ediyor.

Talimat yayınladı
Şengal bölgesini 3 Ağustos'ta ele geçirilen IŞİD'lilere ilk günlerde karşı koymayarak Şengal dağındaki üslenme noktalarını terk eden peşmerge komutanlarından ikisini tutuklatan IKBY Başkanı Mesut Barzani, savaş cephelerinde bulunan peşmerge güçlerine yönelik bir talimat yayınladı. IKDP'nin internet sitesinde yer alan habere göre Barzani, Peşmerge Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile 70 ve 80'inci taburlara gönderdiği talimatta, sivil halkın mal ve can güvenliklerini sağlamada özen göstermelerini isteyerek, "Kurtardığınız bölgelerde sivil halk ve teröristlere yardım edenleri birbirinden ayırın" emrini verdi. Barzani'nin talimatında şunlar yer alıyor:
"Teröristlere ve onlarla işbirliği içinde olan ve onlara destek verenlere acımayın. Aynı zamanda sivil halkı koruyun ve Kürt halkı ve peşmergenin onurlu duruşunu onlara gösterin."
Öte yandan Şengal (Sincar) ilçesi ve etrafındaki bir çok köyü elinde bulunduran ve yüzlerce Ezidiyi katleden IŞİD, onların kutsal mekanlarını da yıkıyor. IŞİD'in Şengal ilçesine bağlı Başuk beldesinde Ezidilere ait kutsal olan Şeyh Şems, Şeyh Hasan, Şeyh Bekir, Sasi, Ebu Riş, Hadisi, Sut Hebibi, Mahmud Garip türbelerini ve Ezidilerin 'kubbe' dedikleri ibadet yerlerini patlayıcıyla havaya uçurduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2014, 07:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473