banner493

Gerginik tırmanıyor

ABD'de çıkan olaylarda yine siyahi bir genç polis tarafından öldürüldü

Gerginik tırmanıyor
banner432
ABD'nin Missouri eyaletinde siyah bir gencin geçen hafta polis tarafından vurularak öldürülmesi üzerine başlayan gösteriler sürerken, bu kez de California eyaletinin Los Angeles kentinde 25 yaşında bir siyahi erkek polis ateşiyle öldürüldü. Olay üzerine yaklaşık 500 kişi  Los Angeles polis müdürlüğü önünde gösteri yaptı. Los Angeles'te öldürülen Ezell Ford'un ailesi ve arkadaşları, Ford'un zihinsel sorunlu olduğu için normalden daha yavaş tepki veren bir kişi olduğunu söyledi. Ailesi Ford'un bir polis araması sırasında polisin isteği üzerine yere yatmışken vurulduğunu söylüyor. Missouri'nin St. Louis kentinin Ferguson adlı dış mahallesinde üç gün önce meydana gelen olayda Michael Brown adında 18 yaşında silahsız bir genç polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Ferguson semtinde günlerdir devam eden protestolarda dün olaysız başlayan gösteriler geç saatlerde şiddete dönüştü. Polis, çocukların da bulunduğu kalabalığa göz yaşartıcı gaz ve sis bombalarıyla müdahale etti.

ABD ordudan destek istedi
Bölgede gerginliğin sürmesi üzerine Missouri Valisi, Ferguson kentine asker gönderilmesi için talimat verdi.

Ferguson'a asker gönderiliyor
Missouri Valisi Jay Nixon, Ferguson kentine Ulusal Muhafız birliği konuşlandırılması için talimat verdi. Nixon, Ferguson'da "düzen ve sükunetin yeniden sağlanması" amacıyla kente Ulusal Muhafız birliği konuşlandırılması emrini verdiğini açıkladı.

6 polis kurşunuyla öldürülmüş
New York Times'ın haberine göre, özel olarak yaptırılan otopsinin ön raporuna göre silahsız genç, Ferguson'da altı polis kurşunuyla hayatını kaybederken, kurşunlardan ikisinin gencin kafasına, diğerlerinin ise sağ koluna isabet ettiği açıklandı. Mermilerin tamamının kurbanın ön kısmına geldiği ve ilk belirlemelere göre yakından olmadığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2014, 09:12
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner465

banner460