banner493

İran davet edilmedi

banner514

BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Vanian, Suriye hükümetinin konferansa katılacağını bildirdi

İran davet edilmedi
banner432
 

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye konulu Cenevre-2 Konferansı'na katılım konusunda Suriye hükümetinden olumlu yanıt geldiğini, muhalifler adına davetiye gönderilen Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba'nın ise henüz yanıt vermediğini bildirdi. 

BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Corinne Momal Vanian, BM Cenevre Ofisi'nde yapılan basın toplantısında, konferans hazırlıkları hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un konferans davetiyelerini gönderdiğini anımsatan Vanian, ancak halen bazı katılımcıların teyitlerinin beklendiğini bildirdi.

Suriyeli muhaliflerin konferansa katılımları konusundaki soru üzerine Vanian, "Muhalifler adına Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba'ya davetiye gönderdik" dedi. Vanian, ancak muhaliflerden kendilerine henüz bir cevap ulaşmadığını söyledi.

 

Suriye hükümeti adına Muallim katılacak

Vanian, Suriye hükümetinin konferansa katılacağını bildirdiğini ifade ederek, konferansa Suriye hükümeti adına Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in katılacağı bilgisini aktardı.

İran'a davetiye gönderilip gönderilmediği sorusu üzerine Vanian, "İran'a davetiye gönderilmedi" dedi. Vanian, İran'ın konferansa davet edilmesi konusuna Genel Sekreter Ban ve BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin olumlu baktığını da anımsattı.

Konferansın güvenliği ile ilgili soru üzerine de Vanian, güvenliğin İsviçre hükümeti, Cenevre ve Vaud kantonu yetkilileri tarafından sağlanacağını kaydetti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsviçre'ye 21 Ocak'ta BM Cenevre Ofisi'nde silahsızlanmayla ilgili bir konferansa katılmak üzere gelecek. Daha sonra Ban, 22 Ocak'ta Montrö'de başlayacak Cenevre-2 Konferansı'nın açılışını yapacak. 

Ban, 23 Ocak'ta Davos'a geçerek Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantılarına katılacak. Genel Sekreter Ban, 24 Ocak'ta da Suriye hükümeti ve muhalifler arasında Cenevre'de devam edecek görüşmelere iştirak edecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2014, 03:07
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner468