Kimyasal vahşet

Esad rejiminin, İdlib’e düzenlediği saldırıda 100'den fazla kişi hayatını kaybetti

Kimyasal vahşet
İdlib'deki sivil savunma yetkililerinden alınan bilgiye göre, dün sabah erken saatlerde rejime ait savaş uçakları, İdlib'in güneyindeki Han Şeyhun beldesine klor gazıyla saldırdı. Kimyasal saldırı nedeniyle 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Gazdan etkilenenlerin çevre hastanelere kaldırıldığı belirtildi. Esad rejimine bağlı Suriye ordusu ise kimyasal silah kullanıldığı iddialarını reddetti. Suriye ordusu, geçmişte kimyasal silah kullanılmadığını ve gelecekte de kullanmayacaklarını duyurdu. İdlib'in El Habit beldesine dün gece düzenlenen klor gazlı saldırıdan 20 sivil etkilenmişti. Suriye'nin kuzeyindeki İdlib ilinin Salkin ile Cisr eş Şuğur bölgelerine düzenlenen hava saldırılarında en az 21 sivil öldü, 35'i yaralandı.

Erdoğan: İnsanlık dışı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede ana gündem maddesi, İdlib'deki kimyasal saldırıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "insanlık dışı" olarak nitelediği saldırının kabul edilemez olduğunu belirtti. Erdoğan bu tür saldırıların, Astana süreci kapsamındaki tüm emekleri heba etme riski taşıdığına dikkat çekti. Terörle mücadelede işbirliğini daha da güçlendirmenin önemine işaret eden iki lider, Suriye'de kırılgan durumdaki ateşkesin sürmesi için ortak çaba harcamanın gerekliliğini vurguladı. Erdoğan, Rusya metrosundaki terör saldırısı nedeniyle Putin'e başsağlığı mesajı da gönderdi.

BM: Soruşturma başlatıldı
BM Cenevre Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "İdlib'in güneyinde bulunan Han Şeyhun beldesindeki saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz." denildi. Açıklamada, "Raporlara göre bu saldırı, bir kimyasal silah saldırısıdır ve ciddi şekilde endişe vericidir. Komisyon, saldırıların bölgedeki etkisini, kimyasal silah kullanıldığını ve bölgede yaralıların tedavi altına alındığı sağlık merkezlerine yönelik saldırılar olduğuna yönelik iddiaları soruşturuyor." ifadeleri yer aldı. Komisyon, "Kimyasal silah kullanmak ve sağlık merkezlerine saldırmak savaş suçudur ve ciddi insan hakları hukuku ihlalidir." bilgisini verdi.

'Canavarca'
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault saldırıyı "canavarca" şeklinde değerlendirdi ve saldırıda "kimyasal silah" kullanılmasının "Suriyelilerin bunca yıldır yaşadığı vahşetin somut bir kanıtı daha" olduğunu söyledi.

Mogherini: Sorumlusu Esad
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın  İdlib saldırısının "baş sorumlusu" olduğunu savundu. Mogherini saldırıyı "korkunç" diye nitelendirdi.

Beyaz Saray: Obama ekibinin Suriye politikasının sonucu
ABD, Suriye'nin İdlib vilayetine bağlı Han Şeyhun'da kimyasal saldırı sonucu yaşandığı iddia edilen ölümlere ilişkin açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Saldırıyı kınıyoruz, görmezden gelinemez. Saldırı Obama ekibinin Suriye politikalarının sonucu" ifadeleri kullanıldı.
Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2017, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER