banner556

Şok ambargo

İspanyol makamları, Gazze'ye yönelik saldırılarından dolayı, İsrail'e yapılan silah satışını geçici olarak dondurma kararı aldı

Şok ambargo
İspanyol hükümetinin aldığı  resmi kararı henüz kamuoyuyla paylaşmadı ancak hükümete yakın kaynaklar tarafından İspanyol basınına yansıyan bilgilerde, İsrail'e mevcut durumda satışı yapılması gereken askeri malzemelerin teslim edilmeyeceği, yeni lisans da çıkarılmayacağı bildirildi. Kararın İspanya Dışişleri, Ticaret ve Savunma bakanlıkları ile ulusal istihbarat teşkilatının temsilcilerinden oluşan Savunma Sanayi Dış Ticaret Kurulu'nun perşembe günü yaptığı toplantıda alındığı kaydedildi. 

İlk sırada tabanca
İspanya'nın zaten İsrail'e kısıtlı bir askeri malzeme satışı bulunuyordu. Geçen yıl İspanya'dan İsrail'e 4,9 milyon euroluk askeri malzeme satışı yapıldığı ve ihraç edilen malzemelerin daha çok tabanca, 4x4 araç, bomba fitili, havan ve ışıklı el bombası olduğu ifade edildi. İspanya'nın en çok silah sattığı ülkeler Körfez ülkeleri olurken, 2013 yılında bu ülkelere toplam 1 milyar 240 milyon euroluk satış gerçekleştirmişti. İspanya geçmişte askeri darbe sırasında Mısır'a, savaş sırasında Libya'ya ve bir süre Venezuela'ya askeri malzeme satışını durdurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2014, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner474