Tam bir dram

Sığınmacı kamplarını vuran selde 25 bin sivil çadırsız kaldı

Tam bir dram

Suriye'nin Türkiye sınırındaki sığınmacı kamplarını vuran sel, 25 bin sivilin çadırsız kalmasına neden oldu.
Suriye’de, İdlib ve Lazkiye kırsalında önceki gün başlayan ve sele yol açan sağanak nedeniyle 11 sığınmacı kampı sular altında kaldı.
“Suriye Müdahale Koordinatörleri” isimli yerel sivil toplum kuruluşu (STK) yetkililerinden alınan bilgiye göre, devam eden yağışlar yüzünden onbinlerce sığınmacının çadırı çamur birikintilerinin arasında kalırken selden zarar gören 25 bin sivil göç etti.
Sel yüzünden hayatları çileye dönen aileler, uzanacak yardım elini bekliyor. Su baskınlarında can kaybı yaşanmazken çok sayıda küçükbaş hayvan telef oldu.
Sel sonrası Atme, Kah, Kerame, Hüda ve Ömer kampları ile Lazkiye kırsalındaki Hırbatül Cevz bölgesindeki kamplardan yardım çağrıları yapıldı.
İdlib Sivil Savunma Müdürü Mustafa Hac Yusuf, yaptığı açıklamada, selden zarar gören kamplardan yardım çağrısı aldıklarını söyledi. Hac Yusuf, “Dün öğle saatlerinden beri sivil savunma ekipleri, arama-kurtarma faaliyetlerinde bulundu. Atme kamplar bölgesinde mevcut olan ekipmanlarla kurtarma, tahliye, hendek açma ve tıkanan kanalizasyon kanallarını açmaya çalışıyor.” dedi.

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER