Ticaret savaşı

ABD,  Kanada, Meksika ve AB'ye gümrük vergisi uygulaması başlattı

Ticaret savaşı

 ABD,  Kanada, Meksika ve AB'ye gümrük vergisi uygulaması başlattı. ABD, ithal çelik ve alüminyuma yönelik ek gümrük vergilerini AB, Kanada ve Meksika’ya da uygulayacak. AB Komisyonu Başkanı Juncker kararı "korumacı politika" olarak değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri ithal çelik ve alüminyuma getirdiği ek gümrük tarifelerini Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika'ya da uygulama kararı aldı. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker karara tepki gösterdi.  ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, "Ticaret savaşı istemiyoruz. Eğer ortada bir kızışma olursa AB karşılık vermeyi kararlaştırdığı için yaşanır" açıklamasını yaptı. Ross, Dünya Ticaret Örgütü'nü etkisiz olmakla suçlarken ABD Başkanı Donald Trump'ın istemesi halinde gümrük vergilerinin yeniden değerlendirileceğinin sinyalini verdi. Ross, Kanada ve Meksika’ya yönelik kararın ise Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) yenilenmesi için geçen seneden beri sürdürülen görüşmelerde henüz sonuç alınamamasına bağlı olduğunu belirtti. 
AB, Kanada ve Meksika çelik için yüzde 25, alüminyum içinse yüzde 10 ek gümrük vergisi ödeyecek. Avustralya, Brezilya ve Arjantin ise ek gümrük vergilerinden muaf tutuldu. 

AB'den karara tepki
Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ABD'den gelen açıklamalara tepki gösterdi. Jucnker, "Bu karardan endişe duyuyorum. Bu açık ve basit bir şekilde korumacı politikadır. Bu dünya ticareti için kötü bir gündür. ABD bize DTÖ uzlaşmazlıkları giderme mahkemesi ve ABD ürünlerine ilave gümrük vergileri uygulamaktan başka seçenek bırakmıyor" dedi.

Almanya: Reddediyoruz
Almanya Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert de "ABD'nin çelik ve alüminyuma yönelik uyguladığı tarifeleri reddediyoruz" dedi.
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamaya koyacağı ilave gümrük vergilerinin hukuka aykırı olduğunu belirterek, Avrupa Birliğinin (AB) karşı tedbirlerle en uygun şekilde cevap vermeye hazır olduğunu ifade etti.
Alman yetkililer, ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamaya koyacağı ilave gümrük vergilerine tepki gösterdi.
Maas'ın Bakanlığın resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, "Önce Amerika, tutumuna cevabımız yalnızca 'Birleşik Avrupa' olabilir. ABD’nin AB’ye yönelik çelik ve alüminyum yönelik ilave gümrük vergisi uygulamaya koymasını anlayamıyoruz ve bunu kabul etmiyoruz. AB karşı tedbirlerle uygun şekilde cevap vermeye hazırdır." değerlendirmesinde bulundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER