banner564
banner556

Akılcı politika şart

Genç işadamlarının düzenlediği çalıştayda söz alan konuşmacılar, turizmdeki izolasyonların ve ambargoların aşılması gerektiğinin altını çizdi

banner611
Akılcı politika şart
banner598
banner616
Rahme ÇİFTÇİOĞLU
Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği, Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu işbirliğinde “Kuzey Kıbrıs Turizmini Kalkındırma ve Geliştirme Çalıştayı” düzenlendi.
Çalıştayın Lefkoşa Golden Tulip Otel’de dün yapılan açılışına Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bürokratlar, iş insanları ve davetliler katıldı.
Siber ve Ataoğlu’nun da konuşma yaptığı çalıştayda ilk sözü GİAD Başkanı Cemal Gülercan aldı. 
Gülercan, konuşmasında Kıbrıs’ın doğal ve tarihi güzelliklerine işaret ederek, “Turizmde arzu edilen yere gelebilmek, ülkemize turist çekebilmek için sadece bu güzellikler yeterli değil” dedi.
Turizm konusundaki çalışmalarının yaklaşık 7 ay sürdüğünü ve bu çalışmayı çalıştayda sunacaklarını kaydeden Gülercan, “KKTC olarak turizmde arzu edilen yere gelebilmek için neler yapmalıyız’ sorusunun yanıtını bulma ve bu alandaki uzmanların deneyimlerinden yararlanma düşüncesiyle yola çıktık” şeklinde konuştu.
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Erhan Özmen de çalıştayda bir konuşma yaptı.
Özmen, küresel değerlendirmelere yer verdiği konuşmasında, “Ülkelerin gayri safi milli hasılaları ne kadar yükselirse insanların turizme ayırdığı para da o kadar yükselir” ifadelerine yer verdi.
“2016’da dünyayı gezen insan sayısı 1 milyar 235 milyondu” diyen Erhan Özmen, “Bu insanlar toplamda 1 trilyon 250 milyar dolar para harcadı. 250 milyar dolar transferlere ve ulaşıma gitti. Yani turizmde 1,5 trilyon dolarlık bir pasta var. Dünya Turizm Örgütü bu rakamın 2 trilyon dolar olacağını öngörüyor” şeklinde konuştu.

Siber: Devlet politikası oluşturulmalı
Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber çalıştayın açılışında konuştu.
Siber, turizmle ilgili bir devlet politikası oluşturulması gerektiğini de söyleyerek, “Turizmde başarıya sadece Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın çalışmasıyla değil, kolektif çalışmayla ulaşabilir” ifadelerini kullandı.
Siber, çalıştaydaki konuşmasına, Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği ile Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu’nu ortak çalışmaları nedeniyle kutlayarak başladı.
Siber, “Her ülke, kendi ülkesini pazarlamak, turist çekmek için uğraşıyor. Kıyasıya bir rekabet var. Bu pazarda yer kapmak kolay değil” dedi.

Ataoğlu: Güneyde 90, kuzeyde 23 bin yatak kapasitesi var
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, turizmle ilgili önemli çalışmalar olduğunu, turizm pastasındaki payın hak edilen noktaya ulaşması için uğraşmaya devam edeceklerini söyledi.
Ataoğlu, Güney Kıbrıs’taki otellerin 90 bin, Kuzey Kıbrıs’taki otellerin 23 bin yatağa sahip olduğunu ifade ederek, “Rakamlar arasındaki fark beni üzüyor” dedi.
Ülkedeki yatak kapasitesinin artırılması için atılan adımlara işaret eden Bakan Ataoğlu, “Gerekli görüşmeler yapıldı. Boşa çıkacak yerlerin uluslararası ihaleye çıkması, yatak ve otel sayılarının artırılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor” şeklinde konuştu.
Sağlık turizmine de değinen Ataoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nin 54’üncü üye ülkesi olduğunu belirtti, “Sağlık turizmi kısa sürede hareketlendi” değerlendirmesinde bulundu.
KKTC’yle ilgili Türkiye’de yapılan tanıtım etkinliklerine işaret eden Bakan Fikri Ataoğlu, “Anadolu’nun büyük illerinde Kuzey Kıbrıs’ın tanıtılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor. Etkinliklerimiz ülkemizle ilgili farkındalık yaratıyor” dedi.

Gürleser’den sunum
Konuşmaların ardından Ekonomist Dr. Can Fuat Gürleser, “KKTC Turizm Sektöründe Gelişmeler ve Öneriler” konulu sunum yaptı. 
Çalıştayda, uluslararası alanda deneyimli ve bağımsız uzmanlar tarafından KKTC, turizminin geleceğinin şekillendirmesine katkı koymak için hazırlanan turizm raporu da konuklarla paylaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2017, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474