banner564
banner556

‘Artış kaçınılmazdı’ 

Koop-Süt, kar oranını artırmak için değil yaşamlarını sürdürmek için zam yapıldığını açıkladı

banner611
‘Artış kaçınılmazdı’ 
banner598
banner616

 Koop- Süt, sürekli artan maliyetler ve çiğ süte yapılan zamlar nedeniyle yeni bir fiyat ayarlamasına gidildiğini, bu fiyat ayarlamasının kesinlikle Koop – Süt’ün kar oranını artırmaya yönelik olmadığını, kurumun yaşamına devam etmesini ve zarar etmesini önlemeye yönelik olduğunu belirtti.

Koop -Süt Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Koop – Süt’ün toplumsal sorumluluğunun farkında olduğu kaydedildi ve Koop-Süt’ün hem süt üreteni hem de tüketeni düşünerek, doğru bir denge kurmak zorunda olduğu vurgulandı.
Koop-Süt tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:
“Geçmiş hükümeti ve özellikle geçmiş Tarım Bakanlığı ekibini sık sık ham süte zam yapılmaması konusunda hem yazılı hem de sözlü olarak uyardık. Ham süte yapılan zammın, direkt olarak tüketiciye yansıyacağını aktardık, ancak ne yazık ki anlatamadık.
Siz hem süt üreticisinin gelirlerini artıracaksınız hem de imalatçıların zam yapmamasını bekleyeceksiniz… Bu mümkün değildir.
Biz Koop – Süt olarak, toplumsal sorumluluğumuzun elbette farkındayız. Hem süt üreteni hem de tüketeni düşünerek, doğru bir denge kurmak zorundayız. Başta da belirttiğimiz gibi, yansıttığımız 1 TL zam, kar oranımızı artırmaya yönelik değil; Koop – Süt’ün yaşamına devam etmesini ve zarar etmesini önlemeye yöneliktir.
Ham süte yapılan zamla imalata yapılan zam oranı aynıdır. Bu döngü böyle devam ettiği sürece, tüketicinin zamla yüzleşmesi de kaçınılmazdır. 
Tüketiciyi korumanın yolu, ham sütü imalatçılara daha ucuza ulaştırmaktan geçer.
Geçmiş hükümetlere, tarım bakanlarına bunu bir türlü anlatamadık, umarız ki mevcut hükümet bu konuda daha kapsamlı bir çalışma yapacaktır.
Dünyada hem üreteni, hem imalatçıyı, hem de tüketiciyi koruyan formüller vardır. İstenmesi halinde, yeni hükümete de bunu anlatmaktan usanmayacağımızı bir kez daha ifade etmek isteriz.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473