banner493

Davalar çoğalıyor

TDP, Girne 2’nci Bölge Emirnamesi’nin ve önceki emirnameye getirilen değişikliklerin iptali için YİM’e başvurdu

Davalar çoğalıyor
banner432
Rahme ÇİFTÇİOĞLU
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Girne 2’nci Bölge Emirnamesi’nin ve önceki emirnameye getirilen değişikliklerin iptali için, Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurdu.
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit başkanlığındaki heyet dün Yüksek Mahkeme Mukayyitliği’ne giderek dava dosyaladı.
Özyiğit’e, TDP Merkez Yönetim Kurulu üyesi Avukat Boysan Boyra, TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler, TDP Parti Meclisi üyeleri Safiye Özaltıner ile Girne Belediyesi’nin TDP Meclis Üyesi de olan Ziya Egemen Sencer eşlik etti.
banner520
Davanın, Yüksek Mahkeme Mukayyitlik Amiri Fatma Öztekiner Bağcıer huzurunda dosyalanmasının ardından TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile Avukat Boysan Boyra birer açıklama yaptı.

Özyiğit: Emirname ve kararnamelerle yürüyorlar
Özyiğit, bu güzel adayı kimsenin beton yığınına çevirmeye hak ve yetkisi olmadığını ifade ederek, “Özellikle Girne sahil şeridinde denizden bakıldığında dağı, dağdan bakıldığında denizi göremeyecek siluetler her geçen gün çoğalıyor” dedi.
Hükümetin, ülkeyi emirnamelerle ve kararnamelerle yönetmeye başladığını söyleyen Boysan Boyra ise, “Yapılan işlem Anayasanın ve yasaların birçok amir hükmüne aykırıdır, sakattır. Hükümeti emirname ve kararname yapmaktan, bu huyundan vazgeçmeye çağırırım” şeklinde konuştu.

Boyra: Ciddi bir yanlış
Avukat Boysan Boyra ise konuşmasında, ülkenin kararname ve emirnamelerle yönetilmeye başlandığını söyleyerek şöyle devam etti: “Madem öyle, parlamentoyu ortadan kaldıralım, sadece hükümet yani yürütme kalsın. Yürütme de emirname, kararname yapsın, parlamentoya gitmeden, yasa yapmadan ülkeyi bu şekilde idare edelim. Bu ciddi bir yanlıştır”
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2016, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472