banner493

Denetim artacak

Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili yasa tasarısı yürürlüğe girdikten sonra, soruşturma memurları para cezası kesme yetkisine sahip olacak

Denetim artacak
banner432

 Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Cumhuriyet Meclisi’nin yaz tatiline girmeden önce onayladığı ve Resmi Gazete’de yayımlanmasına müteakip yürürlüğe girecek olan Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada Tasarı ile Bakanlar Kurulu ile Sanayi Dairesi’ne yetki verildiği, soruşturma memurlarına da para cezası kesme yetkisi getirildiği kaydedildi.
Açıklamada, Tasarıda, “alt yapı”, “ortak hizmetler” ve “ortak kullanım alanlarını” tanımlanarak, bu alanlara yapılan gayri yasal müdahaleleri engellemek ve/veya ortadan kaldırmak amacıyla yeniden düzenlendiği kaydedildi.
Mevcut yasada, her ne kadar ortak hizmetlere yapılan zararla ilgili “zararı, yapan veya sebebiyet veren ilgili kuruluş veya kişi karşılar” ibaresi yer alsa da, zarar tespitinin, uyarının ve/veya cezalandırmanın kim veya hangi otorite tarafından yapılacağının net olmadığı kaydedilen açıklamada, yeni OSB (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile Sanayi Dairesi’nin, öncelikle denetim, uyarı, önlem alma ve cezalandırma konularındaki yetkilerinin net bir şekilde belirtildiği ifade edildi.
Yasada yapılan değişiklik ile Organize Sanayi Bölgeleri’nin düzen ve temizlik gibi konularını kontrol edecek memurların da tanımlandığı, Bakanlar Kurulu’nun, Sanayi Dairesi’ne bağlı kamu görevlilerinden, soruşturma memurları görevlendireceği ve bu memurların idari para cezası kesebileceği ifade edildi.
İdari para cezaları verilirken, yasaya aykırılık tutanakla tespit edilecek. Yani, tüm cezalar “gerekçeli idari para cezası” olarak verilecek. Bu cezalar, uygulamada kolaylık sağlanması gerekçesi ile ayni zamanda, 3 iş günü içerisinde, Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na da bildirilecek. 
Sanayi Dairesi, yasada yapılan değişiklikle, yasaya aykırılıktan idari para cezası alan ve 3 ay içerisinde yasaya aykırılıklarını gidermeyen tesislerin, 3 gün süreyle; 6 ay içerisinde giderilememesi halinde ise 15 gün süreyle faaliyetlerini durdurma yetkisine sahip oldu.

Bakanlar Kuruluna tüzük düzenleme yetkisi
Organize Sanayi Bölgeleri’nde alt yapıya yönelik yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan faaliyetler, yasada yapılan değişiklikle Sanayi Dairesi’nin bilgi ve onayı ile yapılmasını düzenledi. 
Bakanlar Kuruluna, kiralama kriterleri, kira sözleşmesi süresi ve şekli, kira bedelleri, kira bedeli belirleme kriterleri, idari ve ortak hizmetlere katkı payı, kira tahsili, müracaatta istenecek bilgi ve belgeler gibi konularda tüzük düzenleme yetkisi verildi.
 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner468

banner460