banner556

Erbakan: “Bu görev Türkiye’nin”

Fatih Erbakan, güçlü ekonomik yatırımlarla KKTC'nin kalkınması ve kendi kendine yeter hale gelmesinin önemine vurgu yaptı

Erbakan: “Bu görev Türkiye’nin”
Türkiye’deki Erbakan Vakfı’nın Genel Başkanı Fatih Erbakan, "Türkiye, güçlü ekonomik yatırımlarla KKTC'de istihdam oluşturarak, KKTC'nin kalkınmasında ve kendi kendine yeter hale gelmesinde öncü rol oynamalıdır" dedi.
Merhum Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Fatih Erbakan'ın başkanlığını yaptığı Erbakan Vakfı tarafından organize edilen "Uluslararası Kıbrıs Sempozyumu", önceki gün, Lefkoşa’da Türk Maarif Koleji Rauf Denktaş Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.
Burada konuşan Fatih Erbakan, Rumların adada 1963'ten itibaren Türklere yönelik şiddet politikalarını ve katliamları ile Kıbrıs'taki Türk toplumunu yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktığına işaret ederek, "Kıbrıs Türküne bütün sıkıntıların ve zulümlerin arkasından adaya harekatın başlatılması emri bizzat dönemin başbakan vekili Necmettin Erbakan tarafından verilmiştir. '20 Temmuz 1974 Barış Harekatı' ile Kıbrıs Türkleri'nin yaşamında ve Kıbrıs davasının tarihi akışında bir dönüm noktası olmuştur" şeklinde konuştu.
Kıbrıs Barış Harekatı ile Kıbrıs Türk halkının rahat bir nefes aldığını dile getiren Erbakan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin 2004'te AB'ye üye olduktan sonra, Türkiye'nin AB'deki müzakere fasıllarına çekince koyarak, Kıbrıs'taki fırsatçılık politikaları ile hedefine ulaşmayı ve KKTC'yi kendi potasında eritmeyi amaçladığını söyledi.
İsrail'in Doğu Akdeniz Bölgesi'nin en önemli stratejik merkezini oluşturan Kıbrıs'ta büyük yatırımlar ve kendi çıkarına ekonomik hamleler başlatarak genişleme alanını Kıbrıs'a doğru yaymaya çalıştığını kaydeden Erbakan, "Kıbrıs'ın doğalgazını ve kendi doğalgazını AB ülkelerine ihraç etme konusunda İsrail, Kıbrıs Rum Kesimi'ni ve Yunanistan ile Doğu Akdeniz'de yeni bir bileşkeni oluşturma yolunda emin adımlar atmaya çalışmaktadır" diye konuştu.
Kıbrıs'ta bir çözümün ancak Kıbrıs Türkü'nin güvenliği başta olmak üzere, sosyal, siyasal, ekonomik ve hukuki sorunlarda kalıcı ve güçlü bir çözüme ulaşmak için öncelikli olarak, milli ve manevi değerlere yaslanmış bir bakış açısına sahip olunması gerektiğine dikkati çeken Erbakan, "Türkiye'nin güçlü ekonomik yatırımlarla KKTC'de istihdam oluşturarak, KKTC'nin kalkınmasında ve kendi kendine yeter hale gelmesinde öncü rol oynamalıdır" değerlendirmesinde bulundu.
Sempozyuma KKTC'nin 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, bazı milletvekilleri ve yetkililer katıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 10:19
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner473