banner556

Eide'nin mesajı açık

Mülkiyet konusunda sorun yaşandığını kabul eden Eide, bulunacak çözümün AB’nin temel ilke ve değerleriyle mutlak uyumlu olacağını söyledi

Eide'nin mesajı açık
   Birlşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin umutlarını korurken, bulunacak çözümün ‘Avrupai’ olacağını söyledi.
   KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın talep ettiği derogasyonların sorulması üzerine Eide, bu konuda son hafta söylenilenlere dikkati çekerek bir AB üyesi ülkeyi yeniden birleştirdiği zaman bunun, AB’yi teşkil eden temel değerler, ilkelere anlayışı, insan haklarına saygıyı gerektiren Avrupai bir çözüm olması gerektiğini ifade etti.
   Fileleftheros gazetesinin sorularını yanıtlarken, insan haklarının çoğunluklar için değil azınlıklar için de olduğunu, azınlıkların, toplumun, kültür ve medeniyetin korunmasının önemli olduğunu söyleyen Eide, insan haklarının bütün insanlar için olduğunu belirtti.
   Çözümün, AB normlarının uygulanması mı olması gerekir şeklindeki soruya ise Eide, büyük başarılardan birinin, AB’nin, AB normlarının Kuzey’de de uygulanması için zaten çalışması olduğunu, AB normlarının uygulanması için AB, Kuzey Kıbrıs ve Rum Yönetimi arasında işbirliğinin bulunduğunu söyledi.
   Euro’nun getirilmesi konusunda çalışılmasının çok iyi giden konulardan biri olduğunu söyleyen Eide, AB’nin temel ilke ve değerleriyle mutlak uyumlu olacak bir çözümü bulmayı istediklerini ifade etti.

Nüfus çoğunluğu
  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın istediği nüfus çoğunluğunun Avrupai bir devlette geçerli olup olmayacağı sorusu üzerine Eide, İskoçyalıların çoğunun İskoçya’da yaşadığını, Gallerlilerin çoğunluğunun Galler’de, tüm Avrupa’daki herkesin sorunsuz bir şekilde her yere gitmesinin mümkün olduğuna bakılması durumunda, geleneklerin sürekliliğinin bulunduğunu belirtti.
   Eide, sözlerinin devamında, iki toplumun, toplum olarak mevcut olmaya devam etmesinin garanti altına alınması için yasal limitlerin aranması gerektiğini sanmadığını, yapılması mümkün olan başka araçların bulunduğuna inandığını söyledi.
   BM’nin, görüşmelere yardımcı olacak mülkiyet ve toprak konusunda incelemeler yapıp yapmadığı sorusuna karşılık Eide, mülkiyetin çok zor olduğunu belirterek “doğru çözümü bulursanız iyi bir süreçte olacaksınız” ifadesini kullandı.
   Toprak konusunun, dönüş oranıyla ilişkilendirilmesi için çaba sarf edilip edilmediği yönündeki bir soru üzerine ise Eide, bu başlıkların ilişkili olduğunu söylemesinin mümkün olduğunu, grubun, günlük olarak toprak ve mülkiyet konusunda çalıştığını, bu sürecin liderler ve müzakereciler tarafından da yapıldığını, kendilerinin ise sorun çıktığı zaman yardımcı olduklarını ifade etti.

Yıldızlar aynı hizada
   Habere göre Eide, röportajında zaman takvimlerinin olmadığı konusu üzerinde de durdu.
Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin yıldızların aynı hizaya geldiği şeklindeki görüşüne hala daha inanıp inanmadığı sorusuna karşılık Eide “elbette evet” yanıtını verdi.
   Eide sözlerinin devamında, yıldızların aynı hizaya geldiği olgusunu, liderlerin sorunu çözmeyi seçmesi durumunda Kıbrıs sorununa ilişkin uluslararası konjonktür, Kıbrıs sorununa ilişkin fırsatlar ve zorlukların  aynı hizada olduğu anlamında söylediğini ifade etti.
    Kıbrıs sorununun, çözüme ilişkin gerekli uzlaşmaların yapılması iradesinin bulunması durumunda çözümlenebileceğini ifade eden Eide, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin fırsatın yıllardan sonra daha iyi olduğunu kast ederek yıldızların aynı hizaya geldiğini, bunun, çözüme ilişkin toplu uluslararası destek, dünya ve bölgesel koşullarla alakalı da olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner468