banner556

Başka türlü çözüm olmaz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas “Kıbrıs’taki garantilerin kalkması konusunda Fransa, Çin ve Rusya bizimle aynı görüşte”dedi

Başka türlü çözüm olmaz
  Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas, garantiler sistemi kaldırılmadan Kıbrıs sorununun çözümlenemeyeceğini söyledi. 
  Güney Kıbrıs’a bugün yapacağı resmi ziyaret öncesinde Fileleftheros gazetesine demeç veren Kocas, garantilerin korunmasının, Kıbrıs sorunun çözümlenmemesi için bahane anlamına geldiğini ileri sürdü.
   Kocas, garanti sisteminin kaldırılmasına ilişkin yapılan görüşmeler konusunda ise, Fransa’nın olduğu gibi Çin ve Rusya’nın bunu anlayışla karşıladığını, İngiltere’nin garantörlük haklarında ısrarlı olmadığını, sadece Rum Yönetimi’nin yetkisi dahilinde olan üsler konusuna ilgi gösterdiğini söyledi.
   Kocas, garantiler konusunu  birkaç ay önce yaptığı ziyaret sırasında Türkiye yetkilileriyle ele aldığını, onların da konuya ilişkin görüşlerinin bulunduğunu belirtirken “bununla birlikte garantiler sisteminin korunmasıyla Kıbrıs sorununda gerçek çözümün olamayacağını, Kıbrıslı Rumların, bunların korunmasını kabul etmesinin söz konusu olmadığını biliyorlar”dedi.
   Bir soru üzerine derogasyonlar konusuna da değinen Kocas, Türkiye’nin talep ettiklerinin AB kimliğinin ve varlığının temel konularına dayandığını bu nedenle bunların ne kendileri ne de başkası ve de özellikle  Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.
   Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye, bir an bile BM’yi temsil ettiğini unutmaması öğüdünde bulundu.
   Eide ile yaptığı görüşmelerin gerginlik ortamında yapıldığını teyit edip etmediği şeklindeki bir soru üzerine Kocas, hayır yanıtını verirken bu görüşmelerin oldukça ilginç geçtiğini belirtti.
   Görüşmelerde, zor veya yumuşak zamanların var olduğunu belirten Kocas, kendisinin gerçekte çok kolay bir muhatap olmadığını ancak bunun görevi olduğuna dikkati çekti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 10:17
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473