banner493

Faiz oranını değiştirmedi

banner514

ABD Merkez Bankası, aylık 75 milyar dolarlık tahvil alım miktarını 10 milyar dolar azaltarak, 65 milyar dolara indirdi

Faiz oranını  değiştirmedi
banner432

ABD Merkez Bankası (Fed), aylık 75 milyar dolarlık tahvil alım miktarını 10 milyar dolar azaltarak, 65 milyar dolara indirdi. Faiz oranlarında ise değişikliğe gitmedi.

Fed, 28- 29 Ocak tarihlerinde yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının kararlarını açıkladı. Buna göre Fed, ekonomiye destek amacıyla yürüttüğü ve aralık ayında 10 milyar dolar azaltarak aylık 75 milyar dolara indirdiği tahvil alım miktarını şubat ayından başlayarak 65 milyar dolara düşürme kararı aldı. Karar Komite üyelerinin oybirliğiyle alındı.

Bu alımların 35 milyar dolarlık tutarı Amerikan hazine bonosuna, 30 milyar dolarlık bölümü de konut kredisi tahvillerine aktarılacak. Komite elde edilecek olan anaparanın tekrar adı geçen tahvillere ve hazine bonolarına yatırılacağı yönünde politikaya devam edeceğini kaydetti.

 

Mütevazi azaltma

FOMC karar sonrası yaptığı açıklamada, ekonomik aktivitenin son zamanlarda gösterdiği iyileşmeye dikkat çekerek geçen toplantıda tahvil alımını mütevazi ölçüde azaltma kararı aldığını hatırlattı. Aynı politıkayı sürdüren Komite, açıklamasında "Fed’in elinde tuttuğu önemli miktardaki ileri vadeli tahvil sonucu uzun vadeli faizlerde aşağı yönlü baskı meydana geleceği, finansal şartların daha elverişli olarak ekonomik büyümeye hizmet edeceği ve enflasyon oranının da Komitenin her iki göreviyle tutarlı olacağı bekleniyor” ifadesine yer verdi.

Komite ayrıca varlık alımlarındaki indirimin kesin bir takvime bağlı olmadığını ancak iş gücü piyasasından gelecek haberlerin beklentiler dahilinde olması ve enflasyondaki hareketin uzun vadeli trendle uyumlu seyretmesi durumunda alımların daha da azaltılabileceğini belirtti.

 

Bernanke’nin son toplantısı

Öte yandan Fed, mevcut yüzde 6,7 düzeyinde bulunan işsizlik oranı yüzde 6,5’in üzerinde kaldığı ve uzun vadeli enflasyon oranı da yüzde 2’yi geçmediği sürece yüzde sıfır düzeylerinde bulunan “hedef faiz oranlarını” değiştirmeyeceği konusundaki görüşünü korudu.

Gelişmekte olan piyasalarda yakın zamanda görülen dalgalanmanın ve son dönemde ABD ekonomisiyle ilgili verilerdeki zayıflığın Fed’in tahvil alımını azaltma kararını etkilemediği gözlemlendi.

Dünkü toplantı Fed başkanı Ben Bernanke’nin görevi 1 Şubat’da Janet Yellen’e devretmeden önce yönettiği son toplantı oldu.

Fed’in bir sonraki FOMC toplantısı 18-19 Mart tarihlerinde yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2014, 03:13
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner455