banner564
banner556

İflaslar kapıda

Bakan Taçoy ile görüşen fırıncılar, un ve unlu mamullerin ithalatından  duyulan sıkıntıları aktardı

banner611
İflaslar kapıda
banner598
banner616

 Fırıncılar ve un üreticilerinden oluşan bir heyet, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy'u ziyaret etti.

Ziyarette un ve unlu mamullerin ithalatından  duyulan sıkıntı ifade edildi; bunun sektörü iflasa sürükleyeceği savunuldu
Ziyarette ilk sözü alan Başpınar Un Fabrikası sahibi Hakan Akarı, ülkeye girmesine izin verilen un ve işlenmiş unlu mamullerle ilgili sıkıntıları olduğunu, bu durumun giderek rahatsızlık boyutuna ulaştığını söyledi.
Geçmiş hükümet döneminde yapılan bir düzenlemeyle ülkeye şu anda donmuş ekmek dahil her türlü unlu mamulün girdiğini ve buradaki işletmelerin Türkiye şartlarındaki büyük işletmelerle rekabet etmesinin mümkün olmadığını kaydeden Akarı,  bunun da hem un, hem fırın, hem de maya sektörünü iflasa doğru sürükleyeceğini belirtti. 
 Yavuzlar Un Fabrikası sahibi Hüseyin Yavuz da konuşmasında, nüfusa bağlı olarak fabrikaların %40 civarı kapasiteyle çalıştığını, elektrik, amortisman ve personel maliyetleri de eklendiğinde piyasa koşullarında %100 kapasite ile çalışan Türkiye firmaları ile rekabet etmelerinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Fırıncıları temsilen toplantıya katılan Narin Unlu Mamülleri direktörü Hulus Hulusoğlu ise, söylenenin aksine ülkede kruvasan dahil üretilmeyen ürün olmadığını belirterek ülkemizin donmuş gıdaya ihtiyacı olmadığını söyledi.
Kardeşler Fırını Direktörü Dinçer Şerbetçioğlu ise, fırıncıların çok zor şartlarda çalıştığını ve neredeyse 7/24 hizmet verdiklerini dile getirerek, "talebin karşılanamaması gibi bir sorunumuz yoktur. İstenilen her ürün ülkemizde üretilmekte ve güçlü dağıtım filolarımızla her bölgeye ulaştırılmaktadır" dedi.

Taçoy: Çözüm üretmeye gayret edeceğiz
Bakan Taçoy ise, üretimin ve sanayinin kendileri için önemli olduğunu ve desteklenmesi gerektiğine inandığını kaydetti.
Taçoy, kendisine aktarılan sorunları iyice anladığını söyledi ve "yasakçı bir zihniyetim yoktur ama belli ki sektör de ciddi sıkıntılar yaşamaktadır, bu sorunları ekibimle birlikte masaya yatırıp çözüm üretmeye gayret edeceğiz" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474