İnternet hızlanıyor

banner453

Lefkoşa, Gönyeli, Haspolat ve Girne’de bazı bölgelerde VDSL hizmeti verilmeye başlandı

İnternet hızlanıyor
banner432

Telekomünikasyon Dairesi Müdürü Enis Elagöz, ADSL teknolojisinin gelişmiş versiyonu olarak ifade edilen VDSL hizmetinin Lefkoşa, Gönyeli, Haspolat ve Girne’de bazı bölgelerde verilmeye başlandığını açıkladı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Telekomünikasyon Dairesi Müdürü Elagöz’ün yazılı açıklamasına göre, ADSL’den çok daha yüksek hızlara ulaşılabilen VDSL teknolojisinden yararlanmak için santralden uzaklığın 1 kilometreyi geçmemesi gerek.
Açılımı “Very High Speed Digital Subscriber Line” olan VDSL teknolojisinde dosya indirme hızı maksimum 100Mbit/s yükleme hızı da 50 Mbit/s seviyelerine kadar çıkabiliyor. ADSL hizmetinde olduğu gibi hem telefon hem de internet aynı anda kullanılabilecek.
Belirtilen adreslerde kalanların, VDSL hizmetinden faydalanmak için seçeceği bir internet servis sağlayıcısına gidip gerekli başvuru formlarını doldurması gerekiyor. İnternet servis sağlayıcısı ilgili başvuru KKTC Telekomünikasyon Dairesi’ne iletmesi ile beraber talep edilen hızın sağlanıp sağlanamayacağının kontrolünün yapılmasıyla uygun bulunan talepler kısa sürede işleme konacak.

Hizmet verilen adresler
VDSL ve telefon hizmeti verilen adresler şöyle:
“Lefkoşa Bölgesi; Lefkoşa Santrali ve 1 km çevresi (Yenişehir bölgesi). Gönyeli Bölgesi; Gönyeli santrali ve 1 km çevresi. Belediye Bulvarı'nın bir kısmı, Toprak Sokak, Isırgan Sokak, Sancak Sokak, Hizmet Sokak, Özenli Sokak, Birlik Sokak., Lavanta Sokak., Karşıyaka Sokak., Öncü Sokak’ın bir kısmı, Yüzücü Sokak, Keçeci Sokak, Necati Taşkın Sokak’ın bir kısmı. Demir Sokak’ın Bir kısmı, Nazar Villaları bölgesi (Serin ve Seranat Sokak), Aldora Sitesi bölgesi, Utku Sokak, Soylu Sokak, Ülkü sokak. Taşkınköy Bölgesi; Taşkınköy Santrali ve 1 km çevresi. Bostancı Yolu Sokak ve bölgesi. Haspolat Bölgesi; Kirli Sanayi Bölgesi. Girne Bölgesi; Girne Santrali ve 1km çevresi. Salih Miroğlu Caddesi, Şehit. Cavit Salih Sokak, Şehit, Faik Cahit Suriri Sokak. Kaşgar Court yolu üzeri, Gazi Osman Paşa Caddesi, Polatlı Sokak, Demet Sokak. Girne Lavaş yanı Mete Adanır Caddesi, Piyale Paşa Sokak, Işıklar Sokak.”

Devreye gireceği bölgeler
Kısa bir zaman içinde VDSL ve ses hizmetinin devreye gireceği bölgeler ise şöyle:
“Lefkoşa Bölgesi; Osman Örek Caddesi’nin güney tarafı. DNR Levent Apartmanlar bölgesi, Küçük Kaymaklı Lemar Arkası Şehit Mehmet Kemal Sokak. Haspolat Bölgesi; Haspolat Belediye Apartmanları ve bölgesi. Girne Bölgesi; Girne yeni belediye binası yanı, Mete Adanır Sokak, Şehit Mehmet Mustafa Sokak, Doğanköy girişi Semih Sancar Caddesi Zeytinli Sokak, Zeytin Dalı Sokak.” 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER