banner564
banner556

İşlemler hızlanacak

Trafik Dairesi’ne bağlı üç birim eski KTHY rezervasyon binasına taşınıyor

İşlemler hızlanacak

 Tasfiye halindeki Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) açık artırmada Maliye Bakanlığı tarafından 3 milyon 678 bin sterline satın alınan Lefkoşa’daki binalarının bir bölümü, Trafik Dairesi’ne bağlı Sürüş Ehliyetleri ve Müfettişliği Şubesi, Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi ile Ehliyet Tazeleme Birimi binası oluyor.

banner571

Söz konusu üç şube ve birim, eski KTHY’nin rezervasyon bölümü olarak hizmet veren binasına taşınacak. 
Trafik Dairesi ve bağlı tüm birimlerin, birkaç yıl içinde, Kermiya bölgesinde inşa edilecek Trafik Eğitim Parkuru’na taşınması hedefleniyor. Söz konusu projenin ihalesine yakında çıkılacak. 
Öte yandan, araç kayıt ve seyrüsefer harçlarının on-line ödenmesi için devam eden çalışmaların tamamlanmasıyla sonbaharda bu sisteme geçilecek.
TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, Trafik Dairesi’ne bağlı Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi’nin en sıkıntılı ve yetersiz binalardan biri olduğuna dikkat çekti.
Aynı durumun Lefkoşa Ortaköy’de kiralık bir dairede hizmet veren Sürüş Ehliyetleri ve Müfettişliği Şubesi için de geçerli olduğunu kaydeden Bağzıbağlı, beş yıldan beri sahibine binayı boşaltma sözü verildiğini ancak bunun yapılamadığını anlattı.
Bağzıbağlı, hem mal sahibinin mağdur olduğunu, hem de ödenen kiranın kamuya mali yük getirdiğini belirtti.
Kemal Bağzıbağlı, Trafik Dairesi’ne bağlı Sürüş Ehliyetleri ve Müfettişliği Şubesi, Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi ve halen Vergi Dairesi binasında bulunan Ehliyet Tazeleme Birimi’nineski KTHY binasında rezervasyon birimi olarak kullanılanbölümüne taşınmasıyla vatandaşların birçok işlemini tek çatı altında yapabileceğini vurguladı.
Bağzıbağlı, AB yasaları çerçevesinde trafik kuralları ve sürüş ehliyeti sınavlarında düzenlemelere gidilmesi için çalışmaların devam ettiğini, bu çerçevede ehliyet sınavlarının teorik kısmının bilgisayar ortamında da yapılacağını açıkladı.
Bağzıbağlı, bu uygulamanın Mayıs 2019’da yürürlüğe girmesinin planlandığını, dolayısıyla yeni binada buna yönelik altyapının da kurulacağını söyledi.
Kemal Bağzıbağlı, araç kayıt ve seyrüsefer harçlarının on-line ödenebilmesi için de sistem çalışmalarının devam ettiğini belirterek “İş planımız çıktı. Sonbahara bu sisteme geçmeyi hedefliyoruz” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473