“Sistem doğru kullanıldı”

banner453

KIB-TEK, üçlü tarifede ilk ay abonelerin yüzde 65’inin daha düşük fatura ödediğini açıkladı

“Sistem doğru kullanıldı”
banner432

 Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) 1 Nisan’da başlattığı 3 zamanlı “kontrol sizde” tarifesinin ilk ay verilerinin, tarifenin halk tarafından doğru anlaşılıp doğru kullanıldığını gösterdiğini; elektriğin ucuz olduğu zamanda halkın arz edilen toplam enerjinin yaklaşık 3’te birini tükettiğinin saptandığını açıkladı.

KIB-TEK, abonelerinin yüzde 65’inin “3 zamanlı kontrol sizde tarifesini” doğru kullandığını bildirdi.
Üçlü tarifedeki “normal” saat diliminde enerjinin yüzde 43.4’ü; “yoğun” olarak adlandırılan ve pahalı olan saat diliminde yüzde 27.4’ü; “yoğun olmayan” olarak adlandırılan ve elektriğin en ucuz olduğu saatlerde ise enerjinin yüzde 29.2’sinin kullanıldığını hesaplayan KIB-TEK, üçlü tarifenin doğru anlaşılıp kullanılmasından duyduğu mutluluğu ifade etti.
Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, tüm gelişmiş ülkelerde elektrik enerji arzını sağlayan kurumların sonsuz arz üreterek maliyetlerini ve satış fiyatlarını yükseltmek yerine arzı kontrol etmeye ve maliyetlerini düşürmeye çalıştığı belirtildi.

“Başarılı oldu”
Dövize endeksli ve ülkenin öz kaynakları harcanarak elde edilen elektrik enerjisini daha verimli kullanmaya yönelik uygulamanın başarılı olduğu ifade edilen açıklamada, 3 Zamanlı Kontrol Sizde Tarifesi’ne geçirilen konut türü abone sayısının 139 bin 443 olduğu belirtildi.
Bu abonelerin 129 bin 317’sinin Nisan ayında elektrik tükettiği geriye kalan 10 bin 126’sının ise tüketmediği kaydedilen açıklamada, tüketimi olan 129 bin 317 konut abonesi üzerinden yapılan istatistiklere yer verildi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER