Yatırıma teşvik

banner453

Oğuz, harnubun ekonomik değerine işaret ederek, sektörün geliştirileceğini belirtti

Yatırıma teşvik
banner432

 Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, harnubun ekonomik değerine işaret ederek, harnup sektörünün geliştirileceğini belirtti.

Yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, dün Gazimağusa’da bulunan Terra Carob Industry Ltd.’e ait harnup fabrikası ve Boğaz Binboğa Harnup fabrikasını ziyaret etti.
Bakan Oğuz, Terra Carob Industry Ltd.’te Selen Necat’la bir araya geldi. Görüşmede, harnup sektöründe yaşanan sıkıntılar ele alınarak, sektörün gelişmesi ve daha iyi değerlendirmesi konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.
Boğaz Binboğa Harnup Fabrikası’nda da temaslarda bulunan Bakan Oğuz, Binboğa Yem Fabrikası Müdürü Nevzat, Nevzat  ve Koopbank İştirakler Koordinatörü Orhan Kürşat’la görüştü. Bakanlık yetkililerin de hazır bulunduğu görüşmede, harnup üretimi ve harnubun yurtiçinde tüketimi ile yurtdışına pazarlanması konuları ele alındı.
Bakan Oğuz, önümüzdeki dönemde bakanlığa bağlı ilgili daireler tarafından tarıma elverişli ve elverişsiz arazilerde ülkemize adapte olmuş harnubun dikimi, bakımı (aşılama, budama) konusunda eğitimler ve uygulamalar yapılacağı bilgisini paylaştı.
Bakan Oğuz, harnubun gerçek değerinden yurt dışına pazarlanması yönündeki çalışmaların da sürdüğünü kaydetti.
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER