banner564
banner556

‘Afrodit’ ilerliyor

Rum Enerji Bakanı Lakkotripis, İsrail ile ilişkilerde gerileme olmadığını açıkladı

‘Afrodit’ ilerliyor

 Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, İsrail’in “Globes” isimli internet sitesinde yer alan ve İsrail Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Udi Adiri’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki 12’inci parseldeki “Afrodit” yatağında faaliyet gösteren şirketlere mektup göndererek, şirketleri iki ülke arasındaki anlaşmazlık çözülene kadara “Afrodit” yatağının geliştirilmesi konusunda hareket edemeyecekleri konusunda bilgilendirdiği mektubunun ardından açıklamada bulunduğu haber verildi.
   Alithia gazetesi “Afrodit Yatağının Geliştirilmesi Normal Şekilde İlerliyor- Lakkotripis İsrail’in İtirazlarını Reddediyor” başlıklı haberinde, İsrail Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Adiri’nin mektupta “Sizi, İsrail hükümetinin, Afrodit-Yishai yatağındaki payından feragat etmediği ve böyle bir niyeti olmadığı konusunda bilgilendirmek istiyorum” ifadesini kullandığını iletti.
   Bu tezin daha sonra Güney Kıbrıs’taki İsrail Büyükelçiliği tarafından da teyit edildiğini yazan gazete, İsrail Büyükelçiliğinin, “Globes” tarafından yayımlanan mektubun “İsrail’in, Afrodit-Yishai yataklarıyla ilgili anlaşmazlığa ilişkin konunun ele alınması için, Kıbrıs hükümetiyle müzakerelerden yana olduğu tezini yansıtmakta olduğunu belirttiğini” iletti.
   İsrail Büyükelçiliği açıklamasında ayrıca “İsrail hükümetinin, Rum tarafına birçok durumda iletildiği üzere, Yishai ve Afrodit yataklarının haklarının ele alınmasına ilişkin konuyla ilgili olarak Kıbrıs hükümetiyle müzakerelerin devam etmesinden memnun olacağını” da belirtti.
   İsrail Büyükelçiliği açıklamasında son olarak “böyle bir düzenlemenin iki yatakta da var olan perspektiflerin büyümesine izin vereceğini, iki ülkenin ve ekonomilerinin yararına olacağını aynı zamanda Akdeniz havzasının doğu kısmının istikrarı ile ekonomik gelişmesine de katkıda bulunacağını” ekledi.
   Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ise açıklamasında, “Afrodit” yatağının geliştirilmesinin planlandığı üzere normal şekilde ilerlediğini, öte yandan İsrail’le özel bir anlaşmaya varılmasına ilişkin yasal (kurumsal) prosedürün ise bu konuyla ilgili önkoşul teşkil etmediğini söyledi.
   Gazete, Lakkotripis’in bu açıklamasıyla, İsrail’in, Rum ve İsrail hükümetleri arasındaki anlaşmazlık çözüme kavuşana kadar Afrodit yatağının geliştirilmesine karşı olduğuna dair, İsrail’de basına yansıyan haberlere aynı zamanda İsrail Büyükelçiliğinin açıklamasına yanıt verdiğine işaret etti.
   Lakkotripis açıklamasında ayrıca, bunun İsrail’in tezi olduğunu ve bunun bir süreden bu yana gerçekleştirilmekte olan müzakerelere yansıdığını da dile getirdi.

Tazminat sözü verdi

   İsrail’le özel bir anlaşmaya varılması konusunda ise, bir süreden bu yana takip edilen ve takip edilmeye devam edilecek olan yasal bir prosedür bulunduğunu izah eden Lakkotripis, bu iki meselenin, yani Afrodit yatağının geliştirilmesi ile özel anlaşmaya ilişkin yasal prosedürün, Rum tarafı açısından birbiriyle bağlantılı olmadığının, vurgulamak istediği en önemli şey olduğuna işaret etti.
   Rum tarafının bu konudaki tezinin net olduğunu ifade eden Lakkotripis, sözlerini şöyle sürdürdü:
   “Anlaşma olsun veya olmasın, İsrail’in tarafından çıkan ve bizim olan taraftan çıkarılan doğal gaz var olduğunun kanıtlanması durumunda, Kıbrıs Cumhuriyeti İsrail’i buna uygun olarak tazmin edecektir. Anlaşma olsun veya olmasın, hiç kimsenin de bizim de kendi haklarımızdan feragat etmemiz gibi bir durum yoktur.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473