banner564
banner556

Reform niteliğinde

Türkiye ile imzalanan mutabakata göre, genel sağlık sigortası uygulamalarının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi hedefleniyor

Reform niteliğinde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler  Bakanlığı arasında “Genel Sağlık Sigortası” alanında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.
Verilen bilgiye göre, protokole, KKTC adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Türkiye Cumhuriyeti adına da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk imza koydu.
Mutabakat kapsamında, iki ülke arasında karşılıklı fayda temelinde sosyal ve ekonomik kalkınma ile refahta bireylere sağlanan genel sağlık sigortası uygulamalarının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi hedefleniyor.
İmzalanan mutabakat ile iki ülke, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uygulanacak Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile tüzüklerinin hazırlanması, Genel Sağlık Sigortası uygulamasının ve diğer altyapı olanaklarının geliştirilmesi, Genel Sağlık Sigortası sisteminin sürdürülebilirliğinin ve etkinliğinin sağlanması ve bu konudaki bilgi, tecrübe ile iyi uygulama örneklerinin paylaşılması  hususlarında işbirliği yapacak.
İşbirliği çerçevesinde Genel Sağlık Sigortası sisteminin örgütlenmesi ve yönetimi, uygulamaları, sistemin aktüeryal sürdürülebilirliğinin sağlanması, Sağlık Sigortası ve finansmanına yönelik politikaların geliştirilmesi, Genel Sağlık Sigortası Yasası ve Tüzüklerinin düzenlenmesi, Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlanan yardımlar, faydalanma koşulları, geri ödeme sistemi ve diğer bilişim sistemleri, Sağlık Hizmeti Sunucuları ve bunlar ile yapılan sözleşme ve protokollerin taslak hazırlıkları ile Sağlık Hizmet Sunucularının denetim uygulamaları konuları ele alınacak.

Sucuoğlu, KKTC’deki durumu anlattı
Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı  Sosyal Kalkınmadan Sorumlu  1. Bakanlar Toplantısı’na katıldı.
Üye Devletlerde Herkes İçin  Sosyal Eşitlik ve Refah, Fırsatlar ve Zorluklar temasıyla, bu yıl ilk kez gerçekleşen toplantıda konuşan Sucuoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışmaları, ülkedeki sosyal hizmet uygulamaları, aile birliğinin ve bütünlüğünün sağlanması için yapılan çalışmalar, yardımlar  hakkında bilgi verdi.
İİT üyesi ülkelere ayrıntılı bilgi veren Bakan Sucuoğlu, elli yıldır  Kıbrıs  Türk halkının ekonomik, sosyal, sportif ve politik alanlarda izolasyonlara maruz kaldığını belirterek, KKTC’nin, Türkiye’nin  yardımları ile  kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir devlet olduğunu ifade etti. 

İzolasyonlar bir insan hakları ihlali
İzolasyonların bir insan hakları ihlali olduğunu  vurgulayan Sucuoğlu, söz konusu  izolasyonların kaldırılması yönünde  İslam İşbirliği  Teşkilatı’na üye ülkelerin  daha somut  adımlar atarak  Müslüman Kıbrıslı Türklerle  her alanda ikili ilişkiler geliştirmeleri gerekliliğine dikkati çekti. 

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473