banner564
banner556

Geri adım atmak yok

İmar Planı hayata geçme noktasına geldi diyen İçişleri Bakanı Baybars “Bizi rant dağıtmakla suçlayanlar hakkında yasal süreci başlattık” dedi

Geri adım atmak yok

Çiğdem AYDIN 
   İmar Planı’nın 20’den fazla sektörü ilgilendirdiğini ve ekonomik örgütlerden destek aldıklarını belirten İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, kendisini rant dağıtmakla suçlayanlara sert tepki gösterdi. Baybars İmar Planı hayata geçme noktasına geldi. Bizi rant dağıtmakla suçlayanlar hakkında yasal süreci başlattık” dedi.
   Diyalog’a yaptığı açıklamada “Sonuna karar mücadelemizi yapacağız. Kimse bu planın olumlu olan özelliklerine gölge düşüremez. Günün sonunda İmar Planı geçmeyecek diye düşünenler varsa yanılıyorlar” diyen Baybars, geri adım atılmayacağını tekrarladı.

Kimse 3 yıllık çalışmamızı çöpe atmaya kalkmasın
İmar Planı’nın 20’den fazla sektörü ilgilendirdiğine dikkat çeken Baybars, “Bölgede yaşayan herkesin söz hakkı var. Herkesi dinleyip, ortak akılla plan ortaya koymaya çalışırken, kimsenin bizim kadar sorumluluk almasını beklemiyordum, kimse de 3 yıllık bir çalışmayı çöpe atmaya kalkmasın” dedi. 
Hiç ilgisi olmayan kişilerin bile, yalan-yanlış bilgileri toplumla paylaşmayı sürdürdüğüne işaret eden Bakan Baybars, “Biz halka söz verdik; emirname değil, planlarla yönetilen bir ülke olacağımızı söylemiştik. Sözümüzü tutmuş olmamız, bazılarının hoşuna gitmiyor. İktidar ortağımızın milletvekili bile istediği anda bizden bilgi alabilir ama bunun yerine duyumlarla eleştiri yapmayı tercih ediyor” dedi. Planın bir ekip, ortak akıl işi olduğunun altını çizen Baybars, “Her belediyenin tüm talepleri de her sektörün tüm talepleri de hayata geçemez. Sorunları ortak bir bakış açısı ile çözebiliriz” ifadelerini kullandı…
İmar Planı hayata geçme noktasına geldi bu konuda kararlıyız diyen Baybars, “Bizi rant dağıtmakla suçlayanlara yasal süreci başlattık. Sonuna karar mücadelemizi yapacağız. Kimse bu planın olumlu olan özelliklerine gölge düşüremez. Günün sonunda İmar Planı geçmeyecek diye düşünenler varsa yanılıyorlar. Tüm ekonomik örgütler bu plana destek veriyor ” dedi.
“Fasıl 96’ya dönülmeyecek”
Byabars konuşmasının devamında şunları aktardı, “Başbakan’ın onayı ile birlikte süreç tamamlanacak bu ayın sonunda resmi gazetede yayınlanacak. Bu anlamda Şehir Planlama Dairesi’nin bu planı uygulama konusunda yasadan kaynaklanan bir yetkisi var bu yetkiyi de kullanacak. Bu yetki şudur; Bu plan yürürlüğe girmemiş olsa dahi, o bölgeye uygulanacak kural ve koşullar netleşmişse İmar Yasası’ndan kaynaklanan yetki ile yayınlanmasa bile o kuralları o bölgeye uygulamakta yetkilidir. 55\ 89 sayılı yasadır bahsettiğim yasa. Başbakana bunu imzalatmayın fasıl 96’ya dönelim diyenler bilsin ki, buna müsaade etmeyeceğiz…” 
Belediyeler Reformu…
Belediyeler Reformu ile ilgili soru üzerine ise Ayşegül Baybars, “2020 yılı içerisinde bu işi çözümlememiz gerekiyor. Belediyelerin çoğunluğu, mali gücün artırılması halinde 28 belediye olarak ayakta durabileceklerini söylüyorlar, ama bunun olmayacağı ortada” dedi…
Belediyeler Birliği’nin konu ile ilgili bir çalışma başlattığını açıklayan Baybars, bunu bekleyeceklerini, çalışmanın ardından birlikte bir sonuca varacaklarını sözlerine ekledi. Ayrıca Maliye Bakanlığı’nın belediyelerle borçları ile ilgili protokol imzaladığını da belirten Baybars, “Yapılandırmalarımız başlamıştır” dedi. 
Yurttaşlık Yasası hazır…
Yurttaşlık Yasası hakkında da açıklamalarda bulunan Baybars şöyle dedi: Biz İçişleri Bakanlığı olarak tüm yetkilerimizi kullanarak verdiğimiz sözleri yerine getirdik. Yurttaşlık Yasamız hazırdır, beyaz kimlik konusunda yasamız da hazır. Başka bir şey söyleyip tüketecek malzemem kalmadı artık.  Hükümet ortağımızı bekliyoruz ki, koyacakları katkı varsa koysunlar biz sözümüzü tuttuk yasalarımız hazırdır. Ocak ayında geçerse geçecek aksi halde Cumhurbaşkanlığı seçimleri var seçim yasakları varken bunu yapamayız ve ülke bir müddet daha zaman kaybedecek umuyorum ki biraz daha hızlı çalışılabilir…”

Yeni cezaevi için 50 milyon TL daha kaynağa ihtiyaç var 
Ankara temasları hakkında bilgi veren Baybars, Türkiye’de iki bakanlık arasında bir süredir devam eden çalışmaları gözden geçirdiklerini, ziyaretin gizli gündemi olmadığını belirtti. Bakan Baybars, “Çağrıldığı için gitti” şeklindeki haberlere de üzüldüğünü belirterek, “Çağrılmakla alakası yok biz randevu talep ettik Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da hızlı bir şekilde bize randevuyu verdi ve gittik” dedi. Soylu ile bekleyen birçok proje hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını ifade eden Bakan Baybars, “Cezaevi, adli iş birliği kapsamında yapılması gerekenler, TC kaynaklı projelerimizin hayata geçebilmesi için taleplerimizi de kendilerine ilettik. Yeni cezaevinin bitmesi için şu anda 50 milyon TL’lik bir kaynağa da ihtiyacımız var. Cezaevinin kaynağını Türkiye karşılıyor kaynak sıkıntılarının aşılması için gerekli konuşmalarımızı yaptık. 20 milyon ayrılmıştı bu yıl için biriken hak edişleri ile beraber 50 milyon TL’ye daha ihtiyaç var. Tüm bunları aktardık” şeklinde konuştu…
Daha adil bir gelecek

Öte yandan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “İnsanlık olarak değer korumaya yönelik en temel ilkeler, evrensel insan haklarına yönelik ilkelerdir. Bu temel haklar ülkelerde yasal güvence altına alındıklarında, toplumsal özgürlük kavramının içeriğini oluşturan özgürlükler olurlar ya da özgürlüğe dönüşürler.”
İnsanlığın evrensel değerlerde birleştiği, her insanın eşit olduğu, dil, din, ırk, renk, cinsiyet, cinsel yönelim, köken gözetmeksizin aynı haklara sahip olarak yaşamasının önemini unutmadan, dünyada, bölgemizde ve ülkemizde insanlık onuruna yakışır, daha adil bir dünya için 71. yıl önce atılan evrensel adımların izinden yürümeye devam etmeliyiz. Bu bağlamda “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” insanlığın halen umuda yürüyüşünde önemli bir dönüm noktasıdır.
Geleceğe daha adil, savaşsız, barış içinde her insanın, köken, cinsiyet, cinsel yönelim, din, dil ve renk ayrımcılığı yaşamadığı, yaşam tuvalimizde ayrımcılığın, ötekileştirmenin olmadığı, renklerin, farklılıkların zenginlik olduğu bir dünya temenni ediyorum.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473