banner564
banner622

‘Air Force 1’ geliyor

Yunanistan’da Başbakan ve ordu komutanlarının kullandığı 3 uçaktan birini Anastasiadis’e veriyor

‘Air Force 1’ geliyor
banner598

  Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in  görüşmesinde Güney Kıbrıs’ın ‘devlet uçağı’ ihtiyacı ele alındı.
   Görüşmede, Yunanistan başbakanlığına ait 3 uçaktan birinin, Rum Yönetimi Başkanlığı uçağı olarak kullanılması maksadıyla Güney Kıbrıs’a verilmesi konusunda uzlaşıldığı bildirildi.
   Fileleftheros “Yunanistan’dan Kıbrıs ‘Air Force 1’ Hediyesi” başlıklı haberinde Yunanistan’ın, aslında satmaya karar verdiği ve Anastasiadis’in, daha önce talip olduğu uçağı Güney Kıbrıs’a hibe edeceğini,  uçağın yakında “Kıbrıs renklerine boyanacağını” (resmî arma ve bayrak) yazdı.
   Gazete, Yunanistan’ın uçağı, Mati bölgesinde çıkan büyük yangınla mücadelede Rum yönetiminin yaptığı yardımlara karşılık jest olarak Rum yönetimine hibe ettiğini ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bu jeste basın önünde teşekkür ettiğini yazdı. Yunanistan’ın aynı amaçla Larnaka’nın dağlık bölgelerinde 650-700 bin Euro harcama ile bir itfaiye istasyonu inşa edeceğini de ekledi.
   Yunanistan’ın, hibe ettiği “G-V Gulfstream-V" tipi uçağı Ocak 2003’te satın aldığını yazan gazete, Yunan Hava Kuvvetleri’nin, önemli kişilerin ve devlet yetkililerinin (VİP) seyahatleri için kullandığı, füzesavar sistemi bulunan ve bazı durumlarda askerî amaçlarla da kullanılabilen iki adet uçağının olduğunu vurguladı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473