Frene basılıyor

   Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge içerisinde, 2019 yılında yapılacak çalışmalara fren basılacağı belirtildi. 

Frene basılıyor

   Kathimerini gazetesi “2019 Yılı İçin MEB’teki Çalışmalara Fren” başlıklı haberinde, Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği “MEB” içerisindeki 10’uncu parseldeki ilk sondaj çalışmalarının tamamlanması beklenirken, 2019 yılının, MEB içerisindeki çalışmaların azaltılacağı yıl olacağını yazdı. 

   Gazete, Exxon Mobil tarafından, 10’uncu parselde planlanan ikinci sondajın haricinde 2019’un, enerji açısından sükûnet yılı olacağını ve bunun, gerek teknokrat gerekse siyasi düzeyde yoruma açık bir gelişme olduğuna da dikkat çekti. 
   Takip edilen moratoryuma ilişkin gerekçenin, şirketlerin planlamalarına atıfta bulunduğunu yazan gazete 10’uncu parseldeki 2’nci sondajın, 2019 yılı sonu ve 2020 yılı başlarında yapılmasının beklendiğini yazdı. 
   Gazete, aynı haberde, Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB”i içerisindeki 3’üncü parselde yaşananların benzerinin yaşanmasının, hükümeti düşündürdüğünü savundu. Habere göre, hükümet kaynakları gazeteye yaptığı açıklamada, Rum Yönetimi için en kötü gelişmenin, böylesi bir olayın tekrarlanması olduğunu belirtti.  
   Aynı kaynaklar, Exxon Mobil’in sondajlarının başarılı olduğu sürece MEB içerisindeki faaliyetlerin, ticari hale getirilmiş yataklar tespit edilen parsellere yoğunlaşması ve bunlarla sınırlı kalması gerektiğini ifade etti. 
  Gazete, aynı haberinde, Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB”i içerisindeki 10’uncu parseldeki, Exxon Mobil tarafından “Delfini” hedefinde yürütülen çalışmalara ilişkin resmi açıklamaların önümüzdeki on gün içerisinde yapılmasının beklendiğini yazdı.

Uyarılar arttı

   Fileleftheros gazetesi de “Türkiye’den Sıkı Baskı” başlıklı haberinde, Ankara’nın Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki sondaj çalışmalarının sonuçlarını bekleyerek,  gerginlik ipini kesme niyetinde olmaksızın, germeyi sürdürdüğünü iddia etti. 
   Gazete, şu andaki Türk taktiğinin bölgeleri grileştirerek ve tehdit söylemini artırarak  Ege’den Kıbrıs’a kadar tartışmalı ortamı muhafaza etmek olduğunu ileri sürdü. 
   Gazete, Exxon Mobil-Qatar Petroleum konsorsiyumunun gelişim halindeki sondajlarının ötesinde, önümüzdeki 10-12 ay içerisinde Total ve ENI şirketleri tarafından da sondajların yapılmasının söz konusu olduğunu anımsattı.
   Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın, tüm Türk faaliyetlerini yakından takip ettiğini yazan gazete, Türk faaliyetlerinin, ABD ve Fransa gibi ülkeler tarafından da takip edildiğini, Ocak ayı sonunda Kıbrıs’a gelmesi beklenen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, ikili düzeyde, enerji güvenliği konularını ele alacağını belirtti.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER