banner564
banner556

Hedef birleşme

Rum Müzakereci Mavroyannis, Kıbrıs’ta ‘Kadife Ayrılık’ olmayacağını söyledi

Hedef birleşme

    Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis, “Kıbrıs için kadife ayrılık yok” dedi; Guterres Çerçevesi’nin iyi niyet ve siyasi iradeyle, çözüm çabalarına etkin ivme katacak bir stratejik anlaşmayı gündeme getirebileceğini belirtti.

   Mavroyannis Atina-Makedonya Haber Ajansı’na verdiği demeçte şöyle dedi:
   “İstila ve işgalin sonuçları meşruiyet kazanmaları ile ortadan kalkmaz, insanlarımız haklarından feragat ederek adalete ermez. Kurtuluşun, ülkemizin ve insanlarının normal bir Avrupa toplumunda yeniden birleşmesinin peşindeyiz. Kıbrıs Rum tarafı bu tür şartları (kadife ayrılık) ne düşünür ne de tartışır.” 
   Türk tarafının, mevcut müzakere prosedürünün artık sonuç veremeyeceği tezini yorumlaması istendiğinde “bu tutuma tamamen karşıyım” diyen Mavroyannis, bunun, “Türk tarafının çözüm konusunda siyasi iradeye sahip olmadığının bir göstergesi olduğunu” savundu. 
   Mavroyannis’e Türk tarafının 30 Haziran 2017, Rum tarafının da 4 Temmuz 2017 tarihli BM parametrelerine atıf yaptığı hatırlatıldı ve aradaki fark soruldu. “Maalesef bu konu fazla öne çıkarıldı” diyen Mavroyannis, Genel Sekreter’in 6 maddesinin belge olmadığını, sözlü ifade edilen ve toplamda, stratejik anlaşma hedefiyle müzakere edilecek siyasi önerileri oluşturan bir fikir ve düşünce taslağı olduğunu söyledi. 
   Farklı yorumlanması ve izah edilmesinin, önerinin özünü ortadan kaldırmadığını, bu nedenle çok da sıkıntılı olmadığını söyleyen Mavroyannis, özetle şunları ifade etti:
“Sorun, çerçevenin kendisine almak istediği her şeyi, kendisi hiçbir taahhütte bulunmadan verdiğini savunan Kıbrıs Türk tarafının ala carte (tercihli) yaklaşmasıyla ve Çerçeve’nin stratejik anlaşma olarak imzalanmasını önermesiyle başladı. Bunlar Genel Sekreter’in siyasi yaklaşımının lafzına, mantığına ve ruhuna tamamen aykırı şeylerdir. Çerçeve’nin mantığı, tamamının bir paket olmasıdır.”

Mülkiyet zor ve karmaşık

   Mülkiyet başlığı ile ilgili bir soruya karşılık Mavroyannis, “Mülkiyette yapılacak çok iş var. zor ve karmaşık bir konu” vurgusunu yaptı, şöyle devam etti: 
   “Söz konusu olan, yerinden edilmişlerimizin haklarına saygı gösterilmesi ve geri dönüş hakkıyla da alakalı rehabilite edilmesidir. Genel Sekreter’in fikirleri bir miktar yön veriyor ancak yapılması gereken çalışmanın yerine geçmeye talip değil. İstenilen, her bir vaka için ayrı olan hal çareleri üzerinde, mal sahibinin  arzu ve tercihlerine yaklaşabildiğimiz ölçüde yaklaşmamız ve kendisine, adil tatmin talebine kurumsal çerçeve sunarak anlaşmamızdır.”

Türk tarafının haritası

    “Kıbrıs Türk tarafının sunduğu haritanın Rum tarafını neden tatmin etmediği” sorusunu da yanıtlayan Mavroyannis, Rum tarafının, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın sunduğu haritayı, doğru yönde atılmış adım olarak gördüğünü söyledi.
   Mavroyannis “Kıbrıs Türk oluşturucu devletinin toprağı olarak yüzde 29,2 oranını kabul ettiğini somutlaştırdı. Ancak hem bu oran bizim önerimizdekinden bir, reddedilen Annan Planı'ndaki haritanın öngördüğünden de yarım puan daha büyüktür, hem de kriterlerimize uymuyor ve bizim tarafın olmazsa olmazı olan bölgeleri içermiyor. Şükür ki Genel Sekreter’in paketindeki 6 maddeden birinde Kıbrıs Türk tarafından, toprak düzenlemelerine ilave bölgeler ekleyerek önerisini daha da iyileştirmesi açıkça isteniyor” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473